Radomiak uczcił 46. rocznicę Radomskiego Czerwca ’76

Dziś przypada 46. rocznica Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec ’76. Radomski Czerwiec był pierwszym w historii PRL protestem społecznym, który odniósł zwycięstwo jeszcze tego samego dnia. Było nim cofnięcie przez władze drastycznych podwyżek cen. Występując przeciwko komunistycznej władzy 25 czerwca 1976 roku, radomscy robotnicy uruchomili potężny mechanizm społecznego oporu i solidarności.

Zastrajkowało łącznie około 60 tys. osób z 97 zakładów w 24 województwach. Na ulicach Radomia, Ursusa i Płocka odbyły się pochody i manifestacje, które przerodziły się w starcia z milicją.

25 czerwca w Radomiu doszło do walk ulicznych. Zginęły dwie osoby – Jan Łabędzki i Tadeusz Ząbecki, przygnieceni przyczepą ciągnikową wypełnioną betonowymi płytami.

 

Radomiak Radom:

To tu, w Radomiu, robotnicy wyrazili swój sprzeciw komunie i podjęli walkę o wolność i chleb. Naszym obowiązkiem jest pielęgnować pamięć o tych wydarzeniach i ich bohaterach.

W ten szczególny dzień przemaszerowaliśmy ulicami naszego miasta, podkreślając, co wydarzyło się 46 lat temu. Pod pomnikiem Radomskiego Czerwca złożyliśmy kwiaty oraz wspólnie odśpiewaliśmy hymn, a wszystkiemu towarzyszyła spora ilość pirotechniki.

Dziękujemy wszystkim obecnym za pielęgnowanie pamięci o bohaterach tamtych wydarzeń. Jesteśmy dumni z bycia Warchołami, co podkreślamy na co dzień oraz na każdym stadionie, na którym się pojawiamy.

TO MY WARCHOŁY!

guest

8 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments