Prezydent Warszawy wystosował pismo do wojewody

Organizatorzy Marszu Niepodległości zaprezentowali hasło i plakat tegorocznej edycji, więcej TUTAJ. Tymczasem ratusz w obecnej sytuacji epidemicznej zwrócił się do wojewody o opinię dotyczącą marszu.

Prezydent Warszawy Rafał Trzaskowski zwrócił się do wojewody o opinię ws. organizacji Marszu Niepodległości – przekazała rzecznik ratusza Karolina Gałecka.

Jak podkreśliła, to wojewoda podejmuje decyzję o zarejestrowaniu zgromadzenia jako cykliczne, a Marsz Niepodległości jest obecnie zarejestrowany jako takie wydarzenie na lata 2017-2020. Przepisy związane z epidemią zakazują jednak w ogóle organizacji zgromadzeń.

Marsz Niepodległości to planowana demonstracja (…) i nie może się odbywać w związku z przepisami mówiącymi o epidemii – mówił w ubiegłym tygodniu Trzaskowski. Jak dodał, protesty związane z orzeczeniem Trybunału Konstytucyjnego są spontaniczne, a miasto nie ma na nie wpływu, natomiast „nie ma mowy” o rejestracji zgromadzeń przez miasto.

Tomasz Kalinowski z zarządu Stowarzyszenia Marsz Niepodległości wyjaśnił, że przy zgromadzeniu cyklicznym organizatorzy nie muszą zgłaszać manifestacji do stołecznego centrum zarządzania kryzysowego, ani brać pod uwagę opinii prezydenta Warszawy dotyczącej możliwości prawnej przeprowadzenie marszu.

Prezydent Warszawy nie jest od tego, aby na cokolwiek pozwalać albo zakazywać – zaznaczył. Dodał, że jedyne negocjacje na temat marszu organizatorzy mogą prowadzić z wojewodą mazowieckim.

guest

5 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments