Kibice Unii Tarnów oddali hołd Polakom z pierwszego transportu do Auschwitz

14 czerwca 1940 roku z Tarnowa wyruszył pierwszy transport do obozu koncentracyjnego Auschwitz. Znalazło się w nim 728 osób, osadzonych wcześniej w tarnowskim więzieniu. Delegacja kibiców Unii złożyła wieniec podczas tarnowskich uroczystości 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do Auschwitz.

 

Elita Tarnowa:
Przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Unii Tarnów „Wierni” złożyli wieniec podczas tarnowskich uroczystości 80. rocznicy pierwszego transportu Polaków do niemieckiego obozu zagłady Auschwitz, który 14 czerwca 1940 roku wyruszył z Tarnowa. Nigdy nie możemy zapominać o zbrodniach dokonanych na naszych rodakach. Niemcy wywieźli do obozu tworzonego wówczas na wcielonym do III Rzeszy terenie 728 Polaków. Przywiezieni z więzienia w Tarnowie to głównie młodzi ludzie, członkowie ruchu oporu, a także chętni do wstąpienia w szeregi armii polskiej tworzonej na Zachodzie u boku aliantów, a złapani podczas przekraczania granicy.

[art5]

Wśród osób starszych dominowali przedstawiciele przedwojennych polskich lokalnych elit, również kilka osób żydowskiego pochodzenia, którzy jednak do Auschwitz trafili nie jako Żydzi, ale jako polscy nauczyciele, prawnicy, czy urzędnik – jako Polacy. Auschwitz i wiele innych obozów (np. wcześniej KL Stutthoff) stworzono z myślą o eksterminacji narodu polskiego. Kolejne transporty również stanowili Polacy. Przez kolejne dwa lata funkcjonowania obozu, aż do czasu wdrożenia przez Niemców planu „ostatecznego rozwiązania kwestii żydowskiej”, to nasi rodacy stanowili zdecydowaną, dominującą większość męczonych i mordowanych w nim osób, a transporty z Polakami trafiały do samego końca wojny.

[art5]

Oficjalnie obchody zainaugurowano w sobotę 13 czerwca uroczystością rocznicową przy Pomniku I Transportu obok byłej Łaźni. Niech będzie ona lekcją historii, szczególnie dla młodego pokolenia, które dzisiaj może cieszyć się życiem w wolnej Polsce.

[art5]

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments