Wielki Turniej Kibiców z okazji 70-lecia Śląska Wrocław 02.09.2017 3 września 2017

Wczoraj odbył się Wielki Turniej Kibiców Śląska Wrocław z okazji 70-lecia istnienia klubu. W turnieju udział wzięło 31 drużyn złożonych z kibiców, a samo wydarzenie zostało zorganizowane na Stadionie WKS-u przy ulicy Oporowskiej 62. Jak podają organizatorzy przez turniej mogło się przewinąć nawet 2000 osób. Gościem honorowym był legendarny piłkarz i trener Śląska Wrocław – Tadeusz Pawłowski.  Poniżej przedstawiamy Wam obszerną relację Kibiców Śląska oraz galerię przygotowaną przez naszego Kolegę NI-FO.

Relacja Kibiców Śląska:

Za nami wielki turniej piłkarski zorganizowany przez Stowarzyszenie Kibiców Wielki Śląsk na historycznym stadionie WKS-u przy ulicy Oporowskiej 62 we Wrocławiu. Zgłosiły się 32 ekipy. Ostatecznie do walki o główne trofeum, czyli Puchar 70-lecia stanęło 31 drużyn.

Od początku dla Stowarzyszenia Wielki Śląsk jako organizatorów imprezy było jasne, że tej rangi impreza musi się odbyć na historycznym stadionie Śląska. Podobnie jak w przypadku tegorocznej prezentacji drużyny ta decyzja była przysłowiowym „strzałem w dziesiątkę”. Oporowska, jak i sama formuła zawodów, przyciągnęła rekordową ilość drużyn.

Samo przygotowanie do turnieju było sporym wyzwaniem. We Wrocławiu jeszcze nigdy tak dużego turnieju nie robiliśmy, a i ogólnie w świecie kibicowskim nie słyszy się, by w zawodach tego typu rywalizowała, aż tak duża liczba ekip. Po dużej liczbie zgłoszonych drużyn było jasne, że aby impreza była sprawnie zorganizowana trzeba będzie wydzielić kilka boisk.

Podzieliliśmy 32 ekipy na 4 grupy po 8 drużyn. Każda grupa miała mieć przypisane swoje boisko. Tu pojawił się pierwszy problem. Na Oporowskiej po prostu nie było tylu bramek. Trzeba było zorganizować 4 dodatkowe bramki. Z tym tematem sobie poradziliśmy, ale jeszcze trzeba było je jakoś przywieźć. Ostatecznie skończyło się na kilku kursach lawety.

Wśród zgłoszonych drużyn byli przedstawiciele naszych zgód oraz goście z zagranicy. To wiązało się z ogarnięciem noclegów oraz przygotowaniem gościny. Koszty były dosyć wysokie, ale udało się znaleźć sponsora, który pokrył część wydatków. Dziękujemy firmie ForBET za wsparcie oraz Klubowi, który również bardzo pomógł, udostępniając cały obiekt treningowy przy Oporowskiej.

Nie zawiódł również catering. Firma, która obsługiwała naszą imprezę przygotowała szeroką ofertę gastronomiczną. Zadowoleni byli Ci, którzy pobytu na Oporowskiej nie wyobrażali sobie bez karkówki czy giętej z grilla, jak i zwolennicy innych przekąsek. Prawdziwą furorę zrobiły jednak pierogi ruskie, które okazały się hitem i schodziły w dużych ilościach.

Sama rywalizacja jak na tak dużą liczbę uczestników przebiegała bardzo sprawnie. Małe zamieszanie było tylko na początku, gdyż 3 ekipy się spóźniły, 1 nie dotarła w ogóle, a jeszcze inna wskoczyła w miejsce drużyny pierwotnie zgłoszonej. Organizatorzy jednak bardzo sprawnie poradzili sobie z tymi zagadnieniami i można było rozpocząć rywalizację.

Gdy na murawie głównego boiska rozgrywane były mecze, to na trybunie krytej ośrodek „Kibice Razem Śląsk Wrocław” przygotował wystawę i giełdę pamiątek Śląska Wrocław. Pojawił się na niej ze swoimi pamiątkami legendarny zawodnik i trener Śląska Tadeusz Pawłowski. Legenda klubu wręczała również na koniec turnieju puchary dla 3 najlepszych drużyn i zawodników turnieju.

Dla kibiców Śląska i naszych gości dostępna była klubowa sala supervip, czyli miejsce w budynku klubowym z którego na starym stadionie podczas meczów goszczono najważniejsze osobistości. Dla najmłodszych kibiców, którzy przyszli z rodzicami przygotowana była duża dmuchana bramka, gdzie dzieciaki mogły sprawdzić i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie.

Pod koniec rywalizacji grupowej nastąpiła wręcz magiczna chwila. Większość uczestników turnieju obecnych na obiekcie przy Oporowskiej przeszło za turniejowy transparent i znalazło się w miejscu „młyna” na historycznej trybunie „odkrytej”.  Gdy zaintonowano kilka przyśpiewek to każdemu aż przeszły ciary. Ta akustyka i odbijające się echo od trybuny krytej tworzyło niezapomniany klimat.

Po odśpiewaniu kilku przyśpiewek odpaliliśmy 70 rac z okazji 70-lecia naszego klubu. W końcu właśnie temu wydarzeniu dedykowany był ten turniej. Było jednak tak klimatycznie, że nikomu jeszcze nie chciało się opuszczać „odkrytej”. Wszyscy obecni na tej trybunie zdjęli koszulki i jeszcze przez dłuższą chwilą na Oporowskiej i okolicy słychać było fanatyczne przyśpiewki.

 

Cały stadion obwieszony był flagami i transparentami Śląska oraz naszych gości. Dla większości uczestników, fanatyków Śląska to właśnie występy na murawie historycznego stadionu przy Oporowskiej oraz ten doping i prezentacja na trybunie odkrytej były momentami, które będą pamiętać do końca życia. Po racowisku nastąpiło dokończenie rywalizacji sportowej.

W rywalizacji na boisku najlepsza ekipą Turnieju Kibiców z okazji 70-lecia Śląska Wrocław okazała się drużyna Wielkiego Śląska, która w finale pokonała Slezsky FC Opava 2-1. Trzecie miejsce zajęła ekipa FC Stronie Śląskie. Najlepszym piłkarzem turnieju został weteran turniejów kibicowskich z drużyny zwycięzców – „Sezon”, a najlepszym bramkarzem Zbyszek ze Stronia Śląskiego.

Po turnieju na Rynku w jednej z restauracji odbyło się przyjęcie dla naszych gości, którzy przyjechali na Wielki Turniej Kibiców z okazji 70-lecia Śląska Wrocław. Tam biesiadowano i świętowano jubileusz naszego klubu i spotkanie w gronie przyjaciół. Zabawa trwała do samego rana. Tutaj podziękowania dla wszystkich uczestników turnieju za przyjazd i udział w naszym jubileuszowym turnieju.

Podsumowując to cała impreza była bardzo udana. Niczego nie zabrakło. Samych uczestników i osób które przyjechały z drużynami było około 400. Łącznie wg różnych szacunków przez cały dzień na turnieju przewinęło się od 1500 do 2000 osób. Wiele osób by odwiedzić „Oporowską” przyszło całymi rodzinami. Podziękowania dla wszystkich, którzy pomagali przy organizacji całego turnieju.

I miejsce: WIELKI ŚLĄSK

 

II miejsce : SLEZSKY FC OPAVA

III miejsce: STRONIE ŚLĄSKIE

Wyniki:

Grupa A

1. Wielki Śląsk (14pkt)

2. Ząbkowice Śląskie (14pkt)

3. Jelcz Laskowice (13pkt)

4. Środa Śląska (7pkt)

5. Opavaci (4pkt)

6. Łagiewniki (4pkt)

7. Trzebnica (3pkt)

8. Ferencvaros – nie dojechali  

Grupa B

1. Rogów Sobócki (19pkt)

2. Milicz (14pkt)

3. Bierutów (13pkt)

4. Ultras Silesia (11pkt)

5. OFC Oleśnica (10pkt)

6. Jawor (7pkt)

7. Strzelin (2pkt)

8. Ultras Lechia Gdańsk (2pkt)

Grupa C

1. Bielawa (17pkt)

2. Brzeg Dolny (16pkt)

3. Śródmieście (15pkt)

4. Kąty Wrocławskie (11pkt)

5. Skinheads Śląsk (9pkt)

6. Smolec (8pkt)

7. Wołów (2pkt)

8. Dinamo Mińsk (1pkt)

Grupa D

1. Slezsky FC Opava (21pkt)

2. Stronie Śląskie (16pkt)

3. Nowa Ruda (13pkt)

4. FC Skokowa (12pkt)

5. Cumprum Invictus Miedzianka (7pkt)

6. Kluczbork (7pkt)

7. Namysłów (6pkt)

8. Strzegom (0pkt)

Z fazy grupowej jedyną drużyną która zdobyła maksymalną ilość punktów była SLEZSKY FC OPAVA – 21PKT

Mecze:

1/4: 

WIELKI ŚLĄSK – Milicz 
ROGÓW SOBÓCKI – Ząbkowice Śląskie
Bielawa – STRONIE ŚLĄSKIE
SLEZSKY FC OPAVA – Brzeg Dolny

PÓŁFINAŁ:

WIELKI ŚLĄSK – Rogów Sobócki
Stronie Śląskie – SLEZSKY FC OPAVA 

MECZ O 3 MIEJSCE:

Rogów Sobócki – STRONIE ŚLĄSKIE

FINAŁ:

WIELKI ŚLĄSK 2:1 Slezsky Fc Opava 

źródło: KibiceSlaska.pl