Legioniści z wizytą u żołnierza Armii Krajowej

W ostatni weekend delegacja kibiców Legii spod znaku PamiętaMY odwiedziła w podwarszawskim Milanówku Pana Henryka Kończykowskiego pseudonim „Halicz”, żołnierza batalionu Armii Krajowej „Zośka”, po wojnie więźnia katowni NKWD i UB, skazanego za swoją patriotyczną działalność na 15 lat więzienia. Co warte podkreślenia, to właśnie Pan Henryk, dziś 92 letni weteran Powstania Warszawskiego, był inicjatorem tego spotkania.

Jak mówił, chciał wyrazić uznanie dla warszawskich (i nie tylko) kibiców i podziękować za codzienne krzewienie patriotyzmu – zarówno w licznych akcjach upamiętniających tych, którzy w godzinie próby stawali na szańcach czy barykadach broniąc Ojczyzny jak Polska długa i szeroka, jak i na stadionach – poprzez oprawy i transparenty związane z ważnymi wydarzeniami w historii Polski i naszej Warszawy. Zdaniem Pana Henryka, takie działania są godnym naśladowania elementem wychowawczym kształtującym patriotyczną tożsamość wśród młodego pokolenia oraz dowodem pamięci wobec bohaterów, do których przecież sam się zalicza.

Jak opowiadają uczestnicy wycieczki: podobnie jak zawsze, kiedy Powstańcy starali się nam dziękować za kibicowską patriotyczną działalność, także i tym razem odpowiedzieliśmy, że dziękować to możemy my – za to że mówimy dziś po polsku.

Nie zabrakło oczywiście wspaniałych opowieści, poczynając od barwnych opisów samych krańców przedwojennych polskich Kresów gdzie Pan Henryk spędzał wakacje w przededniu wojny, poprzez opowieści z dni okupacji, kończąc na Powstaniu w czasie którego nasz Bohater w szeregach „Zośki” przeszedł cały szlak bojowy Zgrupowania „Radosław”. Szczegóły powstańczej epopei zachowane w pamięci plutonowego AK „Halicza” zadziwiają, podobnie jak opisywane detale wyglądu ówczesnej stolicy. Pozazdrościć jedynie pamięci i sprawności umysłowej w takim wieku!

Na koniec tego przemiłego spotkania przy kawie i ciastkach, kibice otrzymali dyplom i choć złożony został na ich ręce, jest wyrazem uznania Pana Henryka dla wszystkich legionistów, którzy od lat w ramach organizacji grup kibicowskich, dzielnic, fan clubów czy indywidualnie, przykładają swoją choćby najmniejszą cegiełkę do kultywowania pamięci i demonstrowania patriotycznych postaw.

W ramach rewanżu, na ręce przemiłego Gospodarza złożony został szalik Legii z wymownym PamiętaMY oraz pamiątkową koszulkę z powstańczym motywem. No i oczywiście doszły też życzenia zdrowia i sił do przekazywania w dalszym ciągu młodzieży historii z lat „chmurnych i dumnych”.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments