Wywiad z chuliganem odc. 56 – Radosław Majchrzak 1 stycznia 2018

Główne media o tym, że kibice pomagają kresowianom, kombatantom, domom dziecka czy niepełnosprawnym przeważnie milczą, a czasem wręcz wyśmiewają i atakują kibicowskie inicjatywy. W odpowiedzi program Wywiad z chuliganem w szczególnym odcinku w święta Bożego Narodzenia postanowił pokazać skalę kibicowskich akcji z ostatnich lat, które zebrane razem robią ogromne wrażenie.

Gościem Piotra Lisiewicza był Radosław Majchrzak, prezes Stowarzyszenia Kibiców Lecha Poznań, ale pokazane i omówione zostały akcje ekip z całego kraju. W listopadzie z Poznania do Solecznik pojechało ponad cztery i pół tony darów w ramach akcji Triada Kresom, zorganizowanej przez kibiców Lecha, Arki i Cracovii. – W Poznaniu idziesz do sklepu i kupujesz co chcesz. A tam jest zupełnie inny świat. Czasami nie ma prądu, ciepłej wody, brak podstawowych artykułów żywnościowych. Tam są rodziny, 
które kiedyś straciły swoją ojczyznę, często były wywiezione na Wschód – opowiada Radosław Majchrzak. Podkreśla, że akcja to nie jednorazowy wyskok, a trwa od lat. – Jak tam się pojedzie, to nie wraca się z pustymi rękami, w sensie duchowym. Człowiek jest tak naładowany, że chce tam jak najszybciej wrócić.

W odcinku pokazane są także m. in. akcje dla kombatantów z Kresów kibiców Jagiellonii, Widzewa i Polonii Warszawa, pomoc kibiców Piasta Gliwice dla domu dziecka, „Wigilia z kibolem” zorganizowana przez ŁKS dla 400 dzieci, pomoc dla niepełnosprawnych ze strony kibiców Jagielloni i GKS-u Katowice.

Mowa jest też o tym, jak kombatanci oceniają współpracę z kibicami. O kibicach Lecha mówi gen. Jan Podhorski, żołnierz AK i NSZ, a o kibicach Legii Leszek Mroczkowski, żołnierz WiN, skazany na karę śmierci, zamienioną na 12 lat więzienia. Tak opowiada o tym, jak przekonali go do siebie kibice Legii: – Mnie przekonali chłopcy z Targówka. Przyszli do mnie, żebym odsłonił namalowany przez nich mural. Tam stało stu zmokniętych chłopców, w których oczach widziałem Polskę. Od tej pory powiedziałem: 
jestem legionistą. To oni przejmą po nas pałeczkę.

Jak podkreśla Radosław Majchrzak, nie każdy może współpracować z kibicami w podobnych akcjach: – Jesteśmy wybredni, nie od każdego weźmiemy pieniądze. Od Łukoila nie weźmiemy. Są organizacje, instytucje i firmy, co do których nie zgadzamy się z tym co robią, jakie mają kontakty, z kim współpracują. Jeśli chcą się lansować na kibicach, to nie ten adres, nie każdy jest godny, żeby z nami współpracować.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W Radiu Poznań ukazuje się w każdą sobotę o 15.00, a premiera w Telewizji Republika w niedziele o 22.00.