Nie będzie karania za antyrządowe hasła!

Publiczne znieważenie lub poniżenie konstytucyjnych organów RP o charakterze zbiorowym, czyli np. Sejmu, Senatu, Rady Ministrów, Trybunału Konstytucyjnego – nie będzie karane. Rada Ministrów przyjęła projekt zmian w kodeksie karnym. Wszystko po sprawie kibiców Jagiellonii Białystok, ukaranych za obelgi pod adresem premiera Donalda Tuska.

Kar od 300 zł do 1000 zł grzywny zażądał oskarżyciel publiczny w procesie 29 kibiców Jagiellonii Białystok, obwinionych o wznoszenie okrzyków obrażających premiera Donalda Tuska i zakłócanie porządku w miejscu publicznym.

Obecnie istnieje przepis przewidujący karę grzywny, ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do 2 lat dla osoby, która publicznie znieważyła lub poniżyła organ konstytucyjny RP. Rada ministrów uchyliła ten przepis.

Rada ministrów przyjęła propozycje zmian w kodeksie po wydarzeniach z maja 2011 roku.

Policja zatrzymała wtedy 43 osoby. Część z nich ukarano grzywnami. Premier zapowiedział, że zaproponuje zmianę kodeksu karnego, który chroni organa konstytucyjne przed poniżaniem mocniej niż każdego innego obywatela.

W komunikacie po dzisiejszym posiedzeniu rządu czytamy, że powodem zmian w kodeksie jest powszechne uznanie prawa do krytyki organów demokratycznego państwa i pełnego wyrażania poglądów na temat ich funkcjonowania.

Również z orzecznictwa Europejskiego Trybunału Praw Człowieka wynika, że funkcjonowanie demokratycznego społeczeństwa wymaga, aby granice dopuszczalnej krytyki dotyczące polityków były szersze niż w przypadku osób prywatnych.

„Wolność wypowiedzi w sprawach publicznych nie może być naruszana. Interes państwa wymaga prowadzenia nieskrępowanej, otwartej debaty politycznej” – czytamy w komunikacie po posiedzeniu rządu.

źródło: interia.pl

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments