Polscy kibice okradzeni z flagi przez FIFA 22 czerwca 2018

W dniu 19.06.2018 roku, w 42 minucie meczu Mistrzostw Świata pomiędzy Polską i Senegalem w Moskwie doszło do szokującej sytuacji. Przedstawiciel FIFA na żądanie polskiego obserwatora z ramienia tej organizacji zerwał oraz skonfiskował flagę Zator Polska, która debiutowała na tym meczu. Powodem tej decyzji było stwierdzenie na niej “symbolu ekstremistycznego” w postaci Mieczyka Chrobrego.

Według obserwatora jest to symbol zakazany przez FIFA. Obserwator w otoczeniu ochrony stwierdził, że flaga będzie do odbioru po meczu. Jak się później okazało żaden z przedstawicieli FIFA nie był dostępny a dalszy los flagi był nieznany. W związku z tym została wezwana policja a mieszkaniec Zatora, właściciel flagi poinformował jej anglojęzycznego przedstawiciela o dokonaniu kradzieży swojej własności przez przedstawiciela FIFA.

MŚ: Polska – Senegal 19.06.2018

 

Podczas konfrontacji z przedstawicielem menadżera stadionu Spartak Moskwa, panią Darią U. ta poinformowała, że w przypadku złożenia pisemnego zawiadomienia dokonania kradzieży ta bazując na podstawie przepisów FIFA wystąpi z oficjalnym zarzutem “propagowania idei ekstremistycznych” przez zgłaszającego, co jak twierdziła jest w Rosji nielegalne. Ostatecznie stwierdziła jednak, że ochrona stadionu nie jest w posiadaniu tej flagi i że została ona zabrana przez przedstawicieli FIFA. Warto dodać, że flaga, o której mowa została wcześniej zatwierdzona przez przedstawicieli FIFA przy wejściu na stadion (co widać na zdjęciu).

Kibice reprezentacji Polski z Zatora oraz działający jako grupa Wislacki Zator zapowiadają, że tak tej sprawy nie zostawią. Będą domagać się zwrotu flagi oraz wpłacenia € 10 000 dobrowolnej wpłaty przez FIFA na rzecz Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych – organizacji kombatanckiej zrzeszającej byłych żołnierzy NSZ, NOW oraz innych oddziałów związanych z narodowym podziemiem z czasów okupacji niemieckiej a później sowieckiej.

źródło: medianarodowe.com