Zakaz za rzucanie śnieżką

Pod koniec grudnia w Gdyni odbył się mecz miejscowej Arki z Wisłą Płock, podczas spotkania jeden z kibiców gospodarzy rzucił śnieżkę na murawę, za co dostał od klubu zakaz na sześć miesięcy.  Rzucanie śnieżką klub z Gdyni skomentował jako „agresywne i prowokujące zachowane”. Do całej sytuacji odnieśli się Arkowcy na swojej stronie internetowej.

 

Komunikat Arkowców: 

Po grudniowym spotkaniu z Wisłą Płock działacze Arki postanowili nałożyć zakaz klubowy na kibica, który rzucił śnieżką na murawę. Nie jest to pierwsza tego typu sytuacja. Sprzeciwiamy się takiemu procederowi, który w naszej ocenie jest karą nieadekwatną do winy.

Niech nikt nie odniesie wrażenia, że kibice Arki popierają tego typu negatywne zachowania, jak rzucanie przedmiotami na murawę w trakcie meczu, niszczenie krzesełek, itp. Są to incydenty, które nie powinny mieć miejsca. Jednak stosowanie zakazów klubowych za błahe wybryki, które są niewspółmierne do przewinienia, są karą przesadną.

Po meczu z Wisłą Płock nie było tematu zastosowania zewnętrznego zakazu stadionowego, żadna komisja nie nałożyła na Arkę kary. Natomiast pracownicy naszego klubu na sam koniec 2018 roku postanowili wytropić kibica, który… rzucił śnieżką na murawę. Nie pochwalamy takiego zachowania osób zarządzających Arką. Jak to mówią, nadgorliwość jest gorsza od faszyzmu. Naszym zdaniem dyrektor ds. bezpieczeństwa Pan Dariusz Guzikowski powinien skupić się raczej na poprawieniu udogodnień dla kibiców na stadionie (jak zrobienie wszystkiego, aby przepustowość na bramkach wejściowych była większa, itp.) zamiast uprzykrzać życie kibicom, na każdym kroku „węsząc” i szukając wszelkich okazji do wykazania w swoich statystykach, że rzeczywiście to bezpieczeństwo na stadionie jest poprawiane poprzez wydawanie kolejnych durnych zakazów klubowych.

Arka Gdynia – Wisła Płock 21.12.2018 | Fot. Kamil Tokarski

 

To właśnie przez tego typu decyzje (zakazy stadionowe/klubowe, stosowanie odpowiedzialności zbiorowej, wszechobecność policji) + poziom sportowy prezentowany na polskich boiskach, stadiony pustoszeją i nic nie zwiastuje, że nastąpi jakakolwiek pozytywna zmiana w tym aspekcie.

Nie bez powodu co kilka miesięcy pojawia się temat zlikwidowania zakazu klubowego, nad którym głowi się Trybunał Konstytucyjny. Jest to środek represyjny pozwalający organizatorom wydarzeń sportowych nakładać zakazy za cokolwiek, co zostanie ujęte w regulaminie imprezy.

Żeby było jasne – wszelkie zachowania jednostek, które mogą zaszkodzić naszemu klubowi, nie pozostaną bez reakcji kibiców czujących odpowiedzialność za losy Arki. Każdy, kto ma żółto-niebieskie serce, powinien o tym pamiętać. Piłka nożna dla kibiców! 

 

Decyzja Komisji Ligi dot. meczu z Wisłą Płock:
Komisja Ligi Ekstraklasy SA przekazała do klubu informację, iż w związku ze zdarzeniami (rzucanie kul śnieżnych oraz środków pirotechnicznych na murawę) podczas meczu Lotto Ekstraklasy Arka Gdynia – Wisła Płock, opisanymi w raporcie delegata PZPN, Komisja Ligi postanowiła po wysłuchaniu wyjaśnień przedstawiciela Klubu, odstąpić od ukarania Klubu (nie wszczynać postępowania), między innymi ze względu na działania podjęte przez Klub po meczu.

 

Mecz był pełen emocji i kontrowersyjnych sytuacji, jednak nie może to być jakimkolwiek usprawiedliwieniem dla rzucania przedmiotów na płytę boiska. Jest to zarówno zagrażające zawodnikom, jak i może grozić karami finansowymi dla Klubu. Wspierajmy wszyscy razem nasz zespół, dbajmy o Arkę! – czytamy na głównej stronie Arki.

 

zobacz również zdjęcia:

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments