Węgry – Cypr 04.06.2021 5 czerwca 2021

Kilka dni przed rozpoczęciem mistrzostw Europy reprezentacja Węgier rozegrała mecz towarzyski z Cyprem na Szusza Ferenc Stadion, na którym swoje mecze rozgrywa drużyna Újpestu Budapeszt. Spotkanie odbyło się w 101. rocznicę podpisania traktatu z Trianon.

4 czerwca 1920 roku – to czarna data w dziejach państwa węgierskiego. Wówczas w pałacu Grand Trianon w Wersalu podpisany został traktat pokojowy pomiędzy państwami Ententy i Węgrami, które uznane zostały za sukcesora pokonanych w I wojnie światowej Austro-Węgier. Na mocy traktatu Królestwo Węgierskie utraciło 2/3 terytorium.

W dniu podpisania traktatu ogłoszono żałobę narodową. Biły dzwony w kościołach i odprawiano żałobne nabożeństwa. Zamknięto urzędy, sklepy, szkoły, flagi ściągnięto do połowy masztów. Gazety wychodziły z czarną ramką, przypominającą nekrolog.

Węgierscy kibice zaapelowali, aby na mecz przyjść ubranym na czarno. Przed meczem odbyły się uroczystości upamiętniające wspomniane powyżej wydarzenie. Podczas spotkania grupa Carpathian Brigade ’09 zaprezentowała oprawę, na którą składał się sporych rozmiarów transparent o treści „Wierzę w Boga, wierzę w Ojczyznę, wierzę w boską wieczną prawdę, wierzę w zmartwychwstanie Węgier!” oraz kilkadziesiąt flag narodowych. Tradycyjnie węgierscy bracia nie zapomnieli o pozdrowieniach dla Polski.

Węgrzy rozpoczną mistrzostwa Europy już 15 czerwca meczem z Portugalią. Pojedynek odbędzie się na Puskas Arenie w Budapeszcie.

 

Zdjęcia:

 

źródło: stadionowioprawcy.net

zdjęcia: sportfotok.hu