Kibice Millwall wygwizdali piłkarzy za „Black Lives Matter” 6 grudnia 2020

Sobotni mecz Millwall z Derby County, który zakończył się wynikiem 0:1, był dla gospodarzy pierwszym spotkaniem od wybuchu pandemii, na którym mogli pojawić się kibice. Fani Millwall Londyn wygwizdali piłkarzy przed meczem. Wszystko przez ich wczorajsze klęczenie w ramach solidarności z ruchem „Black Lives Matter”.

 

Zachowanie kibiców starał się jednak zrozumieć rządowy sekretarz do spraw środowiska, George Eustice z Partii Konserwatywnej. Odmówił on potępienia fanów, ponieważ w jego opinii „Black Lives Matter” jest tak naprawdę ruchem politycznym, mającym inne cele niż ogólnie pojmowaną równość rasową.

Klub z Londynu znalazł się w ogniu krytyki angielskiej federacji piłkarskiej oraz zarządu ligi. Obie instytucje potępiły zachowanie kibiców, podkreślając swoje przywiązanie do „walki z rasizmem”. Jednocześnie pochwaliły one postawę piłkarzy, solidaryzujących się z rzekomo prześladowanymi mniejszościami rasowymi.

Same władze Millwall wyraziły ubolewanie z powodu wczorajszych wydarzeń. Zdaniem włodarzy przez kilka miesięcy przygotowywano się na powrót kibiców na trybuny, ale fakt ten został przyćmiony przez wygwizdanie piłkarzy.