Anglicy zagłuszą kibiców wygwizdujących „Black Lives Matter” 26 czerwca 2021

Piłkarze reprezentacji Anglii oraz angielskich klubów piłkarskich od początku sezonu klęczą, żeby w ten sposób solidaryzować się z ruchem „Black Lives Matter” po osławionej śmierci George’a Floyda. Gest od wielu miesięcy wzbudza spore kontrowersje, dlatego angielscy kibice już od pewnego czasu nie ukrywają dezaprobaty wobec zachowania zawodników.

Anglia – Polska 31.03.2021 | Fot. Michał Zemanek

 

Anglia zmierzy się na stadionie Wembley z Niemcami. Spotkanie rozpocznie się we wtorek o godz. 18. Starcie drużyn znajdujących się w gronie faworytów do wygranej w turnieju budzi szczególne zainteresowanie nie tylko z powodów stricte sportowych.

Piłkarze reprezentacji Anglii przed rozpoczęciem każdego meczu Euro 2020 klękają w geście „walki z rasizmem”. Ich zachowanie budzi niezadowolenie, czy wręcz zażenowanie wielu kibiców. Za każdym razem trybun rozlegają się coraz głośniejsze gwizdy.

W związku z tym przed wtorkowym meczem z Niemcami, władze angielskiej federacji piłkarskiej zwróciły się z prośbą do operatora obiektu Wembley, by w momencie, w którym zawodnicy klękną przed pierwszym gwizdkiem sędziego, została puszczona głośna muzyka. Miałoby to na celu zagłuszenie dezaprobaty, jaką wyraża część trybun.

To nie jedyne rozwiązanie wprowadzone przez angielską federację. Między kibicami na trybunach mają znaleźć się specjalni obserwatorzy, którzy będą odpowiedzialni za wyłapywanie osób inicjujących gwizdy i buczenie. Będą one musiały liczyć się z karami w postaci zakazu stadionowego i konieczności zapłacenia grzywny.