Wywiad z ekipą Hooligans.cz

Na początku chcielibyśmy podziękować za możliwość przeprowadzenia wywiadu Správce3, który jest jednym z administratorów serwisu Hooligans.cz. Kolega, napisał nam, że jesteśmy pierwszą stroną, która przeprowadziła z nimi wywiad, co nas bardzo cieszy.

Jako że jeden z naszych rozmówców zna język polski, postanowiliśmy pozostawić wywiad w niezmienionej formie, poprawiliśmy jedynie polskie znaki. Mamy nadzieję, że jako czytelnicy odnajdziecie się w tym klimacie.

 

SO: Jakbyś mógł to zdradź trochę tajemnicy o sobie, kim jesteś i co robisz na co dzień?

Správce3: (red. Správce – to po czesku Admin)  o sobie dużo napisać nie mogę, bo to tajemnica. Na co dzień jestem zainteresowany do hooligans.cz co się gdzie dzieje, aktualizacje Fb hooligans.cz i strony.

PS: nie robię to tylko ja, ale i spravce. Správce kibicuje Brno.

 

SO: Kto był pomysłodawcą strony Hooligans.cz i ile osób jest zaangażowanych w prowadzenie strony?

Správce3: Pomysłodawcą strony Hooligans.cz był -1905- ,ten działał na stronie od 30.9.1999 – listopad 2004 , listopad 2004 – 2007 nick Spravce (Brno), 2007 – aż do teraz nick Spravce (Brno) (ale inny admin niż ten Spravce co działał 2004-2007), Spravce32011 – aż do teraz.

Strona powstała 30.09.1999 jako strona chuliganów z Brna i potem zaczęła być globalny dla chuliganów i fanów z Czech i Słowacja. Ja na stronie robię od lat 2011. Pierwszy 3 miechy robiłem tylko video galerii i potem się dostałem aż na główną stronę hooligans.cz i zacząłem publikować różne artykuły.

 

SO: Jak długo prowadzisz stronę i ile czasu na to poświęcasz?

Správce3: Jak pisałem, od roku 2011, Správce co teraz działa robi stronę już 8 lat (tzn. pytanie nr.2). Na stronie działam cały dzień jak mogę i jak jest czas (i spravce, tak samo), szukam rożnych artykułów itp., jak ja nie mam czasu to działa Správce1 a jak mamy obydwaj czas to działamy razem.

 

SO: Macie mnóstwo informacji, nie tylko z Czech, ale także z Polski i całej Europy. Skąd bierzecie informacje?

Správce3: Informacje mamy prywatne, różne kontakty od znajomych itp. głównie mamy duże kontakty od grup z Rosji np. z Spartaka Moskwa na Slavyanki, Union i następny małe ekipy które działają jako nowe grupy. Z CSKA Jaroslavka, Einfach Jugend, RBW itp..

Jest tego dużo i z klubów które nie są tak duże jak CSKA czy Spartak. Ze Szwecją to są kontakty na parę osób z Firman Boys (AIK) i inne takie firmy. Potem z Bułgaria CSKA Sofia. I Słowacja kontakt też dobry, Slovan Bratysława, Spartak Trnava i Koszyce.

Z Polską też tak samo, przez te lata się da sporo kontaktów zrobić i stąd dużo informacji, tylko wiedząc gdzie szukać i mieć znajomych co mają kontakty. Ale też infa mamy z różnych stron które się tym zajmują.

 

SO: Jak oceniasz czeską scenę kibicowską? Kto jest na czele i czy w niższych ligach są równie dobre ekipy co w czołówce ligi?

Správce3: Na taki pytanie nie mogę za dużo mówić, bo w tym jestem naprawdę neutral jak robimy z każdym klubem u nas (komunikacja itp.), ale po Ultras są dla mnie (správce3).

Top4 Baník, Slavia, Sparta, Plzeň, a w niższych ligach top3 dobrze działa Opava, Hradec Králové i Viktoria Žižkov, jest ich może więcej, ale jak pisałem piszę tylko top co są dla mnie i jakoś działają, tylko jeszcze dla mnie szkoda Opavy w 2 lige bo nawet mają dobra bandę z Śląsk Wrocław.

 

SO: Jak u Was z odpalaniem pirotechniki na meczach? Są zakazy, czy mandaty?

Správce3: Odpalanie pirotechniki jest u nas karane jak u was mandaty i zakazy.

 

SO: Czego brakuje czeskiej scenie kibicowskiej?

Správce3: Tak na pewno brakuje więcej ludzi u różnych klubów co by robiły oprawy, czy ludzi do ekip chuligańskich (młode ekipy, nowa generacja), tylko 3 kluby chyba z tym nie mają problemów, bo to duże miasta (Praga – Sparta (Ultras i Hools), Slavia (Ultras), Bohemians (Ultras), Morawa/Sleszko – Brno (Hools), Ostrava (Ultras, Hools), Olomouc (Ultras, Hools))

 

SO: Kto Twoim zdaniem ma najlepszą ekipę ultras i h w Czechach? Wymień mi po 3 najlepsze ekipy do każdej grupy postaraj się opisać dlaczego właśnie oni.

Správce3: Jak pisałem pytanie nr. 5, dla mnie ultras top4 Baník, Slavia, Sparta, Plzeň i potem Opava, Slovácko, Bohemians w hools Baník, Sparta, Opava i potem nastepny (liczba ustawek, od tego liczym tej top, ale są i inne kluby co są aktywne np. więcej w ulicach niż na stadionach).

 

SO: Czy kibicowanie w Twoim kraju jest modne? Swego czasu przed Euro 2012 w Polsce mieliśmy prawdziwy wysyp sezonowców, jeśli wiesz kogo mam na myśli.

Správce3: No, u nas są też takie, jak się gra źle, to chodzi za mało ludzi, ale jak się gra o top czy UEFA to jest pełny stadion. Taka mentalność, ale myślę że to nie tylko u nas.

 

SO: Wiem, że interesujesz się polską sceną kibicowską. Dobrze dogadujemy się po polsku, skąd znasz język polski? Czyżby jakieś kontakty z polskimi ekipami?

Správce3: Z kontaktów, u nas na forum.hooligans.cz też działają ludzie, którzy są głównymi postaciami w swoich klubach, które mają zgody czy układy z Polskimi klubami. Mamy dużo kontaktów z Legią, Górnego Śląska itp.

 

SO: Jak często bywasz na meczach i ile zaliczyłeś wyjazdów?

Správce3: Na mecze chodzę od chyba 13lat.. no od mała, wyjazdów też sporo już mam. Správce już w hools scenie działa 23lata, jego pierwszy mecz w młynie był w 1991.

 

SO: Jaki jest Twój ulubiony środek transportu?

Správce3: Dla mnie samochód, ale i pociąg, to jest taki old school, stare dobre wyjazdy i zabawa.

 

SO: Policja sprawia Wam problemy podczas wyjazdów?

Správce3: U nas też są prowokacje ze strony policji, spisywanie itp. jak wszędzie. Ale bardzo więcej problemów mają kibice klubów których jedzie mało, bo jest więcej policji.

 

SO: Oceń polską scenę kibicowską i spróbuj określić najlepsze ekipy w kraju.

Správce3: U was ta scena jest wyważona, za dużo ekip po stronę Ultras jest bardzo dobra, mnie się podoba Lech, Legia, Śląsk, Lechia i to bym mógł pisać XX ekip, potem i np. ŁKS, który spadł do niższej ligi, myślę, że w 4 lidze też jest dobry poziom po stronę Ultras. Wasza scena nas interesuje, dlatego też współpracujemy.

 

SO: Co myślisz o zamykaniu stadionów i zakazach wyjazdowych bardzo często stosowanych w Polsce?

Správce3: Zakazy wyjazdowe i zamykanie stadionów to jest zło, u nas się to dużo nie robi, ostatnie jak dobrze pamiętam miała Sparta, ale tylko 1 trybuna (na razie, u nas to dobrze że się tego nie robi bo i tak już mamy puste trybuny), ale u was to co mecz, to bez gości czy puste trybuny od zamykaniu stadionów, i teraz jeszcze po meczu Legia – Jaga to będą wielkie represje od policji itp. będziecie mieć ciężko.

 

SO: Jeśli możesz to opisz naszym czytelnikom jedną z najgłośniejszych akcji hooligans w Czechach.

Správce3: Najgłośniejszą akcję hooligans w Czechach? To się nie da za dużo opisać, ale napiszę jakie duże ustawki, tak na pewno z poglądu Brno, to była Ustawka Brno – Zagłębie Sosnowiec 40×40 rok 2009, potem Sparta-Brno 2006, ustawka 57×57, Brno z Slovan (3-5), CSKA Sofia (1) i Sparta z kilkoma chłopakami Viktorky Žižkov i Koszyce

 

Slavia Praha – Sparta Praha 2004

 

Ekipa Sparty

 

Ekipa Slavie

 

 

Są to old school ustawki, ale dobre. Potem z tych co są nowe na pewno Sparta – Banik i GKS Katowice w Čimice (Praga) bandy na bandy:

 

Później w Pradze:

 

Także dobra akcja Opavy i Śląska w 2010 na bus Sparty który wracał z meczu LM z Poznań:

 

SO: Jak chcesz coś napisać, bo uważasz, że nie zapytałem a powinienem to właśnie tutaj masz na to miejsce.

Správce3: Myślę, że wszystko napisałem co chciałem.

 

SO: Dzięki za wywiad!

Správce3: Ja też dziękuję i zapraszam na Hooligans.cz, Správce3

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments