Wywiad z chuliganem odc. 78 – Grzegorz Federowicz

Zespół Zjednoczony Ursynów obchodzi właśnie 15 lat swojego istnienia. Był on pierwszym w Polsce reprezentantem rapu patriotycznego. Swój rodowód wywodzi ze stadionu Legii Warszawa. Gość Wywiadu z chuliganem, Grzegorz Federowicz czyli Sobiepan albo Dżambodżet (na Legii) był jednym z założycieli grupy Turyści 97. Jest także autorem piosenki „Czarna elka”, znanej chyba każdemu fanatykowi Legii Warszawa. Jednak jak zastrzega w programie wypowiada się dziś wyłącznie jako raper, a nie w imieniu kibiców Legii. Opowiada o klimacie, w którym wychował się Zjednoczony Ursynów, czyli historii Turystów 97, którzy pociągami w 90. latach jeździli zawsze za darmo. Kanar pytał:

Macie panowie bilety?
Nie!
Macie panowie pieniądze?
Nie!
Macie panowie dokumenty?
Nie!
A dokąd jedziecie?
Do oporu!

Trzy razy nie – to było hasło Turystów. To w takim klimacie narodził się Zjednoczony Ursynów, reprezentujący patriotyczny rap, najbardziej znienawidzony dziś przez Gazetę Wyborczą, która obrzydzeniem i kpiną pisze o chłopakach z dzielnic i osiedli, noszących koszulki z Polską Walczącą czy Żołnierzami Wyklętymi. Sobiepan był wychowany w domu, w którym słuchało się Jana Pietrzaka, Jacka Kaczmarskiego, Przemysława Gintrowskiego czy Andrzeja Kołakowskiego. Ale Ursynów był kolebką polskiego rapu. – 15 lat temu nie było czegoś takiego, jak rap patriotyczny. Był po prostu rap. O czym był? Życie, osiedle, problemy osobiste czy rodzinne. Uważałem, ze potrzebujemy czegoś więcej. Czegoś z przesłaniem, co jest w środku mnie, w sercu. A w sercu zawsze była Polska – wspomina. Często rapuje o historii Polski. Apeluje: – To do najmłodszych widzów. Uczcie się historii, bo to jest najważniejsze, to jest coś, co pozwoli przetrwać naszemu narodowi. Dopóki mamy świadomość kim jesteśmy, skąd się wywodzimy, skąd wywodzą się nasze rodziny.

Pseudonim Sobiepan Ursynowski mówi wiele o tekstach Federowicza. W utworze „Jestem Sobiepanem” nawija: „Jestem Sobiepanem, oto jest mój świat, To królestwo polskie i tu panuje ład (…) Generał co wzniecił w Polsce wojny stan siedzi teraz w klatce podpisanej „drań”. Związek piłki nożnej, to historii spam. Finał na Mundialu, Puchar Świata będzie nasz (…) Zerwane łańcuchy leżą u mych stóp, Ten, kto podniósł dłoń na Polskę ten jest zimny trup”. Niebawem ukaże się płyta Zjednoczonego Ursynowa z okazji 15-lecia grupy, zatytułowana „Skała”.

Wywiad z chuliganem jest koprodukcją Radia Poznań i Telewizji Republika. W radiu posłuchać go można w każdą sobotę o 16.00., a w telewizji obejrzeć w niedzielę o 22.15. Archiwalne odcinki, w tym te z liderami grup kibicowskich, obejrzeć można na kanale Radia Poznań na YouTube.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments