Węgry – Irlandia 08.06.2021

Premier Węgier, Viktor Orban odniósł się do sytuacji, jaka miała miejsce podczas towarzyskiego spotkania pomiędzy Węgrami i Irlandią. Zasiadający na trybunach stadionu w Budapeszcie kibice wygwizdali zawodników z Irlandii, którzy klęknęli przed pierwszym gwizdkiem.

Węgierski Związek Piłki Nożnej (MLSZ – Magyar Labdarúgó Szövetség) wydał oświadczenie dotyczące gestu wspierającego ruch „Black Lives Matter”. Zgodnie z nim, reprezentanci tego kraju nie będą klękali przed rozpoczęciem meczów na nadchodzących mistrzostwach Europy.

We wtorek reprezentacja Węgier rozegrała ostatni mecz towarzyski w ramach przygotowań do Euro 2020. Zawodnicy z Irlandii tuż przed pierwszym gwizdkiem postanowili klęknąć. Gospodarze w tym czasie stali, wskazując na napis „UEFA Respect” umieszczony na koszulkach. Takie samo zachowanie zaprezentował prowadzący ten mecz polski sędzia Daniel Stefański. Co więcej, kibice wygwizdali Irlandczyków za ich gest.

 

video: Sky Sports Football

 

Na stadionach nie ma miejsca na klęczenie. Węgrzy klęczą tylko w trzech sytuacjach: przed Bogiem, ojczyzną i prosząc o rękę ukochanej. Ten gest jest wymyślony przez kraje, które brały udział w niewolnictwie, my nigdy w tym nie uczestniczyliśmy. Poza tym nie prowokuje się gospodarza, kiedy jest się w gościach – powiedział Viktor Orban.

 

guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments