Transparent Portowców wywołał burzę na Ukrainie

Podczas wczorajszego meczu Pogoni Szczecin z islandzką drużyną KR Reykjavík, kibice Pogoni wywiesili transparent o treści „Wołyń 1943 Pamiętamy!”. Było to spowodowane zbliżającą się rocznicą „Krwawej Niedzieli”, która była punktem kulminacyjnym ludobójstwa, jakiego dokonali nacjonaliści ukraińscy na obywatelach II RP na Kresach Wschodnich.

Sytuacja ta została opisana w ukraińskich mediach, które nie wahały się użyć stwierdzenia, że ów akt pamięci jest wyrazem rosyjskiej prowokacji.

Grafika: Dariusz Matecki

 

„Ukraińscy kibice w komentarzach są zdumieni, dlaczego Polacy, którzy teraz tak wiele robią dla Ukraińców, urządzają prowokacje, które idą na rękę rosyjskim propagandystom” – pisze jeden z portali za naszą wschodnią granicą.

„Mecz w Gdańsku został przerwany z powodu masowych bójek na trybunach. A w Szczecinie kibice postanowili wywiesić prowokacyjny plakat z napisem: Wołyń 1943. Pamiętamy” – dodaje z kolei portal segodnya.ua.

 

11 lipca został ustanowiony w 2016 roku przez parlament RP, jako Narodowy Dzień Pamięci Ofiar Ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów na obywatelach II Rzeczypospolitej Polskiej.

Pamięć o ofiarach jest niezmiernie ważna dla Polaków, ponieważ wciąż żyją świadkowie tamtych wydarzeń, a wspomnienia o nich są żywe, tym bardziej że pewne kwestie na polu polityki historycznej nie do końca zostały wyjaśnione pomiędzy Polską a Ukrainą.

guest

27 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments