Surowe kary dla Kibiców Piasta

30 wniosków o nałożenie zakazów stadionowych, kary finansowe nie mniejsze niż 2 tysiące zł. Takie sankcje grożą kibicom Piasta, którzy byli na stadionie przy Okrzei w trakcie spotkań z Pogonią Szczecin i Borussią Dortmund. Policja postawiła zarzut blokowania ciągów komunikacyjnych (czytaj za stanie na schodach). Kibice nie zgadzają się z zarzutami. W ich obronie staje gliwicki poseł Marek Stolarski, który złożył już u Ministra Spraw Wewnętrznych stosowną interpelację. Ci, którzy jeszcze nie zostali wezwani na komendę zapowiadają, że oddadzą karnety, bo są przekonani, że trwa polowanie na aktywnych fanów. Poniżej treść oświadczenia wydanego przez Stowarzyszenie Kibiców GKS Piast.

Stowarzyszenie Kibiców Piasta Gliwice w nawiązaniu do ostatnich działań policji, która karze zakazami stadionowymi, oraz wysokimi grzywnami osoby, które rzekomo popełniają stadionowe przestępstwa, pragnie wystosować oświadczenie. W niżej zamieszczonym tekście pragniemy jasno podkreślić, iż nie godzimy się na obecne traktowanie naszego środowiska kibicowskiego.

 

Oświadczenie:

Stowarzyszenie Kibiców GKS „PIAST” wyraża stanowczą dezaprobatę wobec ostatnich działań Gliwickiej Policji. W ciągu wielu ostatnich lat na stadionie przy ul. Okrzei nie dochodziło do żadnych awantur o podłożu chuligańskim. Wręcz przeciwnie, kibice Gliwickiego Piasta podjęli szereg działań mających na celu utrzymanie spokoju jak i zachęcenie jak największej liczby mieszkańców do przyjścia na stadion Piasta Gliwice. Na nowym obiekcie, możemy zauważyć wspaniałą atmosferę i gorący doping „dwunastego zawodnika”. Dochodzimy do punktu kulminacyjnego, kiedy ta atmosfera oraz spokój na wspomnianym stadionie nie podoba się gliwickiej Policji. Mowa tu przede wszystkim o nowym komendancie KMP. Powołując się na przepisy, a właściwie naciąganie ich, na temat aktualnej ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych, doprowadza się do usuwania kibiców z tzw. „Młyna”. Po meczach z Pogonią Szczecin jak i z Borussią Dortmund około 30 osób dostało zarzut blokowania ciągu komunikacyjnego, gdzie kibice dosłownie chwilowo przebywali na schodach. Grozi im od 2 do 6 lat zakazu stadionowego oraz grzywny nie mniejsze niż 2 tys. zł. Wspomniana ustawa miała na celu zlikwidowanie awantur stadionowych, a w rzeczywistości, kiedy już ekscesy przeszły do historii, służy policji do stawiania kibiców w stan oskarżenia. Nie jest to pierwsza próba represji wobec Gliwickich kibiców. Mając na uwadze wyżej wymieniony fakt o braku burd na stadionie Piasta, oraz wspaniałą atmosferę na trybunach, trudno nie wyciągnąć wniosków, z których jasno wynika, iż służby same szukają problemów tam, gdzie ich nie ma. Dlatego możemy znaleźć się w sytuacji kiedy przy ul. Okrzei zabraknie gorącego i wspaniałego dopingu, a także zaskakujących opraw. Zaistniałą sytuacją zainteresował się też jeden z gliwickich posłów na Sejm RP, składając w tej sprawie stosowną interpelację do Ministra Spraw Wewnętrznych. Świadczy to, iż zaistniał poważny problem. Nie wiadomo, czy przyniesie to skutek, skoro polityka naszego państwa idzie w kierunku zlikwidowania niezależnych ruchów społecznych, do których niewątpliwie można zaliczyć środowiska kibicowskie.

Stowarzyszenie Kibiców GKS „PIAST”

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments