Szalone lata 90-te od A do E 27 czerwca 2019

Szalone lata 90-te, Od Apatora do Elany

Niedawno na rynku pojawiła się nowa książka o tematyce kibicowskiej. Co prawda we wstępie autor zaznaczył, że to nie jest książka, tylko zin w formie książkowej, żeby po przeczytaniu „ładnie wyglądał na półce”. Mimo tego uznajmy to jako książkę. Jest to po prostu kibicowska encyklopedia lat 90-tych, która do Was przemawia językiem tamtych czasów, dla pokolenia 40-latków, lat niezapomnianych, do których często wracamy z nostalgią. Coś pomiędzy „Ligą Chuliganów” Romka Zielińskiego a „Zinem Zinów” Jantycha, ale w dużo bardziej rozbudowanej formie. Część pierwsza: 20 ekip od A do E, co ciekawe, rozpoczęta i zakończona na obu toruńskich ekipach. Do tego kilka innych ekip w jednym rozdziale działających, że tak napiszę, epizodycznie. Wszystkie rozdziały opatrzone krótkim wstępem, między innymi wspomnieniami autora związanymi z daną ekipą. Mnóstwo liczb, statystyk opisowych, czy też szerszych opisów. Mnóstwo awantur stadionowych, zero kalkulacji na zasadzie wypić i dać komuś w mordę, wzloty i upadki, powstawanie nowych przyjaźni, czy też kończenie się starych, po prostu kwintesencja „Szalonych lat 90-tych”. Ponad rok wertowania przez autora około 300 tytułów zinów, pomoc kilkunastu osób, które aktywnie działały kibicowski w tamtych latach, a potem ułożenie tego w jakąś sensowną całość, by było przejrzyście i chronologicznie.

Autor jak zaznaczył we wstępie, starał się zachowywać oryginalne opisy z tamtych lat, ale jeśli pewna granica została przekroczona, po prostu albo pomijał konkretne zdania, lub niekiedy modyfikował fragmenty na nieco łagodniejszy ton. Zamieszczając te opisy chciał przedstawić punkt widzenia ekipy, której dotyczy dany rozdział. Często opisy mocno napinkowe i niejednokrotnie można je było poddać pod wątpliwość, najlepiej ocenić samemu.

W pierwszym tomie swoje rozdziały mają następujące ekipy: Apator Toruń. Arka Gdynia, Avia Świdnik, Bałtyk Gdynia, Bielawianka Bielawa, BKS Stal Bielsko-Biała, Boruta Zgierz, Broń Radom, Brzozovia Brzozów, Ceramika Opoczno, Chełmianka Chełm, Chełmianka Chełmno, Chemik Kędzierzyn-Koźle, Chrobry Głogów, Cracovia, Czarni Jasło, Czuwaj Przemyśl, Dozamet Nowa Sól, Elana Toruń. Mamy więc 20 ekip, a to wszystko na 440 stronach!!!

Co tu więcej pisać, dla fanów tamtych lat jest to pozycja obowiązkowa, a także dla kibiców z młodszego pokolenia doskonała wycieczka w tamte lata by mogli sobie uzmysłowić, jak to wszystko w latach 90-tych wyglądało. Z tego co wiemy, autor powoli pracuje już nad drugą częścią (docelowo planuje 5 lub 6 w zależności ile materiału uda mu się zebrać), pierwsza natomiast jest cały czas do nabycia. Można ją zakupić na Allegro (wystarczy wpisać w wyszukiwarce frazę „Szalone lata 90-te”) bądź przez FB „Z Pamiętnika Galernika”. Cena to 45 zł + 14 zł wysyłka. Na koniec jeszcze przypomnimy, że nasz serwis jest patronem medialnym tego wydawnictwa.