PZPN wyda w tym roku ponad pół miliona złotych na współpracę z kibicami

Ministerstwo Sportu i Turystyki przeznaczy w 2015 roku ponad pół miliona złotych na dofinansowanie projektów współpracy z kibicami. Swą ofertę w ogłoszonym przez resort konkursie złożył również Polski Związek Piłki Nożnej, który w poprzednich dwóch latach otrzymał od Ministerstwa odpowiednio 200 tys. zł oraz 400 tys. zł na koordynację projektu KIBICE RAZEM. W tym roku wysokość dotacji celowej dla wybranej organizacji wyniesie 550 tys. zł.

Projekt KIBICE RAZEM ma już prawie pięcioletnią historię. W ubiegłym roku w sześciu miastach – Gdańsku, Gdyni, Legnicy, Tychach, Warszawie i Wrocławiu – działały miejsca spotkań prowadzone przez dwóch pracowników wywodzących się ze środowiska kibiców i aktywnie wspierających pozytywne inicjatywy realizowane przez swoją społeczność. To właśnie dzięki nim zrealizowane zostały takie projekty, jak spotkania międzypokoleniowe w Gdyni, akcja „Biało-Zielony Gdańsk”, bezpłatne korepetycje dla dzieci prowadzone przez kibiców Polonii Warszawa pod nazwą „Czarna Szkoła” czy cykliczna konferencja „Modern Football i świat kibiców” we Wrocławiu. Ośrodki KIBICE RAZEM czynne są przez siedem dni w tygodniu – odbywają się w nich zarówno spotkania grup Ultras, jak i turnieje ,,w piłkarzyki” czy zapisy na kolejny wyjazd.

Swój akces do projektu zgłosiły stowarzyszenia kibiców z kilkunastu miast. Warunkiem utworzenia nowego ośrodka KIBICE RAZEM jest jednak jego współfinansowanie przez lokalny samorząd. Odpowiednie deklaracje złożyli w ubiegłym roku prezydenci Poznania, Zabrza i Kielc i to właśnie tam planowane jest utworzenie nowych ośrodków kibicowskich. W sumie, w 2015 roku, projekt KIBICE RAZEM ma więc szansę objąć swym zasięgiem dziewięć miast.

Ewentualna dotacja Ministerstwa Sportu przeznaczona zostanie w całości na wsparcie działań lokalnych ośrodków KIBICE RAZEM. Każdy z nich będzie mógł liczyć na dofinansowanie rzędu 60 tys. zł. Pieniądze te przeznaczone zostaną na opłacanie jednego z koordynatorów oraz na odpowiednią adaptację i wyposażenie lokalu. Wszystkie dodatkowe koszty związane z koordynacją projektu, prowadzeniem strony internetowej, organizacją spotkań roboczych czy sporządzaniem i publikacją corocznych raportów poniesie piłkarska centrala. – Traktujemy to jako nasz wkład w budowę struktury dialogu z kibicami – mówi dr Dariusz Łapiński, koordynator projektu w PZPN. – Zależy nam na tym, żeby stowarzyszenia kibiców były profesjonalnie zarządzanymi organizacjami pozarządowymi. Z takim partnerem łatwiej się rozmawia i szybciej podejmuje decyzje.

Finansowe wsparcie Ministerstwa Sportu dla projektów współpracy z kibicami systematycznie rośnie. Wzrasta też finansowe zaangażowanie samorządów. – Zaufanie do naszych działań jest coraz większe – potwierdza Łapiński. – Jeszcze żaden samorząd, ani też jedno stowarzyszenie kibiców nie wycofało się z raz podjętej współpracy. Nasi partnerzy widzą, że do dialogu z kibicami podchodzimy poważnie i systemowo. Oprócz prowadzenia sieci ośrodków KIBICE RAZEM koordynujemy również pracę klubowych SLO, a w najbliższym czasie zamierzamy rozszerzyć ten projekt na kluby II ligi piłkarskiej.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments