W tym roku na Cytadeli, podobnie jak w latach poprzednich, „akcja znicz” w rocznicę obchodów wybuchu Powstania Wielkopolskiego odbyła się 26 grudnia. Bardzo cieszy frekwencja. Na każdej mogile powstańczej zapalono znicz.
„Posprzątaliśmy teren wokół głównego pomnika a następnie udekorowaliśmy go naszymi flagami powstańczymi (niestety wieczorem już ich nie było, pozostał tylko jeden pusty drzewiec), przewiązaliśmy biało-czerwoną wstęgą oraz zapaliliśmy znicze. Teren kwater powstańczych był lepiej przygotowany niż rok temu (mniej liści i innych śmieci), ale można było zrobić to lepiej. W przyszłym roku bezwzględnie sami zajmiemy się tym tematem.”
„W dalszej części udaliśmy się na ul. Żniwną pod Pomnik Harcerzy poległych w walce o niepodległość w latach 1918-1919, oraz 1939-1945. Tam ogarnęliśmy z liści pomnik, zapaliliśmy znicze i udekorowaliśmy go biało-czerwoną wstęgą.”
W 94 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Kaliscy Fani Lecha zapalają symboliczne znicze i wywieszają repliki flag powstańczych pod tablicami pamiątkowymi w Kaliszu i Szczypiornie:
Kalisz – Tablica pamiątkowa mieszczącą się na zewnętrznej ścianie Kaplicy Żołnierskiej kościoła Świętej Rodziny.
Szczypiorno – Tablica pamiątkowa wmurowana w ścianę Centralnego Ośrodka Służby Więziennej.
Warto dodać, że to były przygotowania. Pokazujemy tylko wydarzenia z tego tygodnia. Dla ciekawskich było ich naprawdę więcej.
Mało tego jak co roku zbierane były pieniądze na renowacje powstańczych mogił. W tym roku zebrano.. aż 39 130, 55zł!
Obchody wybuchu Powstania Wielkopolskiego:
27 grudnia 2012 roku, w 94. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego, Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych i Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” przy wsparciu kilku poznańskich i wielkopolskich grup rekonstrukcyjnych organizują inscenizacje historyczne i lekcje żywej historii na terenie Starego Miasta, w tym szczególnie przed gmachem Muzeum Powstania Wielkopolskiego /Odwach – Stary Rynek 3/.
PROGRAM WYDARZEŃ:
10.00 – 19.00 Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 serdecznie zaprasza
do odwiedzenia ekspozycji stałej i czasowej Muzeum – /wstęp bezpłatny/.
12.40 – 15.40 ZABYTKOWY TRAMWAJ
– Zapraszamy na bezpłatny przejazd zabytkowym tramwajem. Tramwaj poruszać się będzie ulicami Starego Miasta, po trasie: od pętli na Placu Wielkopolskim, przez ulicę Gwarną, Aleje Marcinkowskiego, 27 grudnia, Fredry, Dąbrowskiego i pętlę na Ogrodach. Ze względu na zabytkowy charakter i wielkość pojazdu organizatorzy: Muzeum i SGRH „3 Bastion Grolman” zapraszają na jego pokład zainteresowane osoby, a szczególnie te, które będą miały ze sobą elementy powstańcze jak rozeta, flaga narodowa lub powstańcza,
– Udekorowany w barwy narodowe i powstańcze tramwaj będzie przypominał o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale jednocześnie jego pasażerowie będą mogli wysłuchać prelekcji o tym wydarzeniu,
– Ok. godziny 15.40 tramwaj dotrze na Plac Wielkopolski, z którego pasażerowie i grupa Powstańców skierują się na Stary Rynek przed gmach Muzeum.
15.00 – 17.45 INSCENIZACJE – ULICE STAREGO MIASTA i STAREGO RYNKU
– Inscenizacje: patrole piesze, powstańcze i pruskie. Scenki potyczek i walk ulicznych z oddziałami pruskimi na terenie Starego Miasta. Rekonstruktorzy w umundurowaniu powstańczym będą informować o rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego i zachęcać do odwiedzenia Muzeum.
15.00 – 18.00 Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919/
– Przed gmachem Muzeum, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej „3 Bastion Grolman” wraz z kilkoma poznańskimi i wielkopolskimi grupami rekonstrukcyjnymi zorganizują posterunek wartowniczy z gniazdem karabinów maszynowych. Odbędą się inscenizacje historyczne i lekcje żywej historii (odprawy wart, musztra wojskowa). W godzinach 16.00, 17.00 i 18.00 zostaną odegrane inscenizacje historyczne z udziałem powstańców. Główna inscenizacja przed Muzeum odbędzie się o godz. 18.00.
źródło: forum.WiaraLecha.pl