Podsumowanie 2020 roku w wykonaniu SKPS Portowcy i Kibice Razem Pogoń Szczecin

Koniec ubiegłego roku to kontynuacja różnego typu podsumowań. Na przegląd najważniejszych wydarzeń ostatnich dwunastu miesięcy zdecydowali się sympatycy Pogoni Szczecin.

 

Pogoń SportNet – www.pogonsportnet.pl:

Mimo pandemii, która spustoszyła stadiony nie tylko w Polsce, rok 2020 pod względem działań kibiców był bardzo aktywny. Zachęcamy do zapoznania się z raportem działań Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy” i Kibice Razem Pogoń Szczecin.

 

STYCZEŃ

Rok 2020 rozpoczynamy biorąc udział w XII Pielgrzymce Patriotycznej Kibiców na Jasną Górę. Uczestniczymy w mszy św, po której nastąpiło tradycyjne poświęcenie barw klubowych. Motywem przewodnim pielgrzymki była setna rocznica Bitwy Warszawskiej. Zakończenie pielgrzymki akcentujemy odpaleniem kilkunastu rac.

 

LUTY

Startujemy z akcją „Granatowo-Bordowa krew” w Policach, którą współorganizowaliśmy z „Grupą Azoty”. Akcja kontynuowana jest również w marcu i kwietniu.

„Bitwa o Poznań” – wzięliśmy udział w turnieju bokserskim w Poznaniu. Nasza sekcja sportowa zdobyła 2 złote i 1 srebrny medal w grupie zaawansowanej. W grupach średniozaawansowanej oraz początkującej zdobyliśmy po 1 brązowym medalu.

Organizujemy zbiórkę materiałów szkolnych dla uczniów – pacjentów z Zespołu Szkół Szpitalnych.

 

MARZEC

Wraz z początkiem marca, jak grom z jasnego nieba, spadła na nas wszystkich informacja o wybuchu światowej pandemii koronawirusa, który wywołuję chorobę COVID-19. Jako środowisko kibiców Pogoni Szczecin, skoordynowane przez SKPS Portowcy oraz ośrodek Kibice Razem Pogoni Szczecin, podejmujemy szereg działań, mających na celu wsparcie dla służby zdrowia. W całym naszym regionie, z pomocą wszystkich grup kibicowskich, dzielnic oraz fan clubów, rozpoczęliśmy zbiórkę środków finansowych oraz materialnych, które miały na celu pomoc ratownikom oraz całemu środowisku medycznemu. Beneficjentami akcji były m.in. Wojewódzka Stacja Pogotowia Ratunkowego, szczecińskie szpitale – w Zdunowie, w Zdrojach, przy ul. Arkońskiej, na Pomorzanach oraz inna placówki w całym województwie. Wymienione jednostki zasiliły pokaźne ilości kombinezonów, przyłbic, środków dezynfekujących, artykułów higienicznych i spożywczych. Organizujemy również zakup 15 niań elektronicznych oraz 5 video-niań dla oddziału Noworodków SPSK nr 2 w Szczecinie.

[art5]

W konkursie „Bosman dla regionu” otrzymaliśmy nagrodę w wysokości 50 tys. zł na realizację projektu pt. „Niepełnosprawni/niewykluczeni”. Za kilka miesięcy zostanie za nią zakupiony bus dla kibiców niepełnosprawnych, którym będą mogli jeździć na mecze ukochanej drużyny. Daje to początek naszych działań, których celem jest stworzenie Klubu Kibiców Niepełnosprawnych.

 

KWIECIEŃ

21 kwietnia – urodziny Pogoni oraz „Salwa dla medyka”.

W tym roku, najważniejszy dzień każdego kibica Pogoni postanawiamy uczcić w trochę inny sposób niż dotychczas. O 19:48 pod jedenastoma szpitalami w Szczecinie i całym województwie odpaliliśmy race, aby w ten sposób okazać wsparcie oraz wdzięczność medykom, którzy poświęcili się walce z koronawirusem.

 

MAJ

Racowisko przed meczem z Zagłębiem Lubin w Szczecinie – Podczas przyjazdu piłkarzy na mecz, na trasie od skrzyżowania al. Bohaterów Warszawy z ul. Mickiewicza aż pod stadion, odpaliliśmy setki rac, w celu zaszczepienia dawki motywacji oraz okazania zawodnikom wsparcia w tym dziwnym czasie. Mecze odbywają się bez publiczności ze względów epidemiologicznych, jednak jako zagorzali fanatycy zawsze znajdujemy możliwości do dopingu ukochanej drużyny.

 

CZERWIEC

„Kids challenge” – w związku z sytuacją w jakiej się znaleźliśmy, nie organizujemy tradycyjnego dnia dziecka. W zamian za to przygotowaliśmy konkurs dla dzieci, oczywiście w tematyce związanej z Pogonią Szczecin, który był podzielony na dwie kategorie, tj.: praca plastyczna oraz przyśpiewka. Otrzymaliśmy wiele świetnych prac od najmłodszych fanów, konkurs został rozstrzygnięty na początku czerwca.

W tym miesiącu podejmujemy również pierwsze działania w celu zgłoszenia projektu budowy pomnika Floriana Krygiera w ramach Szczecińskiego Budżetu Obywatelskiego. Projekt został złożony 1 lipca.

 

LIPIEC

#BartekPortowiec – bierzemy aktywnie udział w zbiórce pieniędzy na rehabilitację dla młodego kibica Pogoni – Bartka. Obejmujemy patronat i współorganizujemy turniej charytatywny w Kołobrzegu. Oprócz turnieju piłkarskiego odbywają się licytacje, loteria oraz występy artystyczne. Bartek porusza się o kulach, dlatego dodatkowo zorganizowaliśmy wybudowanie podjazdu przy jego domu, dzięki czemu może on swobodnie się przemieszczać, z pominięciem bariery architektonicznej jaką niewątpliwie były dla niego schody.

W tym miejscu specjalne podziękowania dla wykonawcy podjazdu – firmy „DANKOM Daniel Błażkiewicz”.

Lipiec okazał się też miesiącem w którym przyszło nam pożegnać się z Ricardo Nunesem, zawodnikiem, który jako obcokrajowiec stał się jednym z Portowców i godnie reprezentował nasze barwy przez wiele lat. Postanowiliśmy ostatni raz spotkać się z Rico i godnie mu podziękować.

 

SIERPIEŃ

8 sierpnia odbył się coroczny turniej kibiców Pogoni. Oprócz przedstawicieli dzielnic oraz fan clubów, w turnieju wzięli udział kibice Kotwicy Kołobrzeg, MKS Karlino oraz gościnnie Sparty Praga. Łącznie wzięło udział 16 ekip, a zwycięstwo drugi rok z rzędu odniosła ekipa Śródmieścia. Poza zmaganiami piłkarskimi odbyły się zawody w przeciąganiu liny, wyciskaniu sztangi leżąc oraz trening bokserski. Po zakończeniu zmagań sportowych uczestnicy przenieśli się do jednego z szczecińskich lokali w celu dalszej integracji.

[art5]

VII Turniej KIBICE RAZEM Wawrzkowizna 25-26 sierpnia 2020 roku – kolejny rok z rzędu wzięliśmy udział w turnieju dla dzieci organizowanym przez Kibice Razem. Zapewniliśmy dzieciakom oraz ich opiekunom wyjazd oraz 2 – dniowy pobyt w toku całej imprezy.

 

WRZESIEŃ

We wrześniu ruszył nowy sezon Amatorskiej Ligi Piłki Nożnej „Podjuchy”, pod patronatem Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin Portowcy oraz ośrodka Kibice Razem. W rozgrywkach sezonu 2020/2021 uczestniczy 8 zespołów, które każdej niedzieli rywalizowały ze sobą na „orlikowym” boisku w Podjuchach. Mecze rozgrywane są w trybie 2×35, nad całością przebiegu rozgrywek czuwają sędziowie delegowani ze ZZPN. Niestety, w tym roku, z powodu pandemii musieliśmy zrezygnować z takich wydarzeń jak Granatowo Bordowy Piknik, podczas którego w poprzednich latach dochodziło do pojedynku reprezentacji ligi z ekipą Portowcy Stars, której skład zasilili m.in. Marcin Listkowski czy Sebastian Kowalczyk.

 

PAŹDZIERNIK

Nadszedł czas i udało się odebrać busa zakupionego dla kibiców niepełnosprawnych. Projekt został zrealizowany przy współpracy SKPS Portowcy, Kibice Razem Pogoń Szczecin, Pogoni Szczecin S.A. oraz partnera klubu Toyota Kozłowski.

 

LISTOPAD

Odwiedziliśmy groby kibiców, piłkarzy oraz działaczy zasłużonych dla Pogoni. Zapaliliśmy znicze oraz złożyliśmy szale, a wcześniej także uprzątnęliśmy groby które tego wymagały.

[art5]

Jesteśmy współorganizatorem „X szczecińskiego Marszu – Rajdu Niepodległości”. W tym roku, z wiadomych względów, niestety tradycyjna forma przemarszu musiała zostać zastąpiona kawalkadą samochodów, które w akompaniamencie klaksonów przejechały przez miasto.

[art5]

Kibice szczecińskiej Pogoni udali się w liczbie około 250 osób na Marsz Niepodległości w Warszawie. Idąc w Marszu jedną, dobrze widoczną grupą uczcili godnie ten ważny dla wszystkich Polaków dzień.

Rozpoczynamy kampanię promocyjną w ramach akcji „Pomnik dla Floriana” o której więcej przeczytacie poniżej w osobnym akapicie.

 

GRUDZIEŃ

„Granatowo – Bordowy Mikołaj” – przygotowaliśmy niespodziankę dla mieszkańców Szczecina i 6 mikołaja pojawiliśmy się wraz z naszym nowym busem w różnych punktach miasta, gdzie Gryfus i Mikołaj przygotowali oraz wręczali dzieciom drobne słodkie upominki. Przy okazji nasi najmłodsi mogli sobie zrobić pamiątkowe zdjęcia ze swoimi ulubionymi postaciami. Równolegle zorganizowaliśmy także zbiórkę odzieży dla osób bezdomnych.

W kooperacji z FC-ZDR zorganizowaliśmy zbiórkę dla schroniska w Choszcznie. Zebraliśmy ponad 200 kg karmy suchej, ponad 200 puszek karmy mokrej, legowiska dla kotów, drapaki, koce i inne przydatne dla lokatorów schroniska rzeczy.

 

SZCZECIŃSKI BUDŻET OBYWATELSKI

Przygotowania do startu SBO trwały przez kilka miesięcy. Pierwszym etapem było przygotowanie wniosku, wypełnienie wszelkiej niezbędnej dokumentacji i zebranie pomysłów na działania poprzedzające rozpoczęcie głosowania, jak i w jego trakcie. W sprawy organizacyjne zaangażowanych było kilkanaście osób. To głównie przedstawiciele Stowarzyszenia Kibiców Pogoni Szczecin „Portowcy”, ale i osoby reprezentujące dzielnice i fan cluby.

Punktem kulminacyjnym był start głosowania, który z różnych względów był przekładany. Poprzedziło go kilkanaście spotkań i długich dyskusji. W etap głosowania weszliśmy z przygotowanym planem działań promocyjnych, które wsparte zostały przez kilka zaprzyjaźnionych firm. Podziękowania należą się firmie BP Media, za udostępnienie przestrzeni billboardowej z której namawialiśmy mieszkańców aby wspólnie z nami postawili #PomnikDlaFloriana. Przez całe dwa tygodnie, każdego dnia odwiedzaliśmy inną część miasta naszym „Florianobusem” i przekonywaliśmy do naszego pomysłu, pokazywaliśmy mieszkańcom kim był Florian Krygier. Chcieliśmy wytłumaczyć, że to nie tylko osoba, która zbudowała Pogoń, że to osoba, która budowała polski Szczecin. Spotykaliśmy się z otwartym przyjęciem wśród mieszkańców, a historia Mistrza Floriana ciekawiła zarówno starszych i młodszych. Byli też tacy, którzy ją doskonale znali. Dwa tygodnie zmożonych działań pozwoliło nam na przypomnienie mieszkańcom Szczecina o Pogoni i jednej z najważniejszych jej postaci.

[art5]

W ostatecznym rozrachunku to nasz projekt uzyskał największe społeczne poparcie wśród mieszkańców Szczecina. #PomnikDlaFloriana powstanie i jest to największa nagroda za trud, godziny dyskusji, które czasami nie były łatwe. To nagroda za chwile zwątpienia, które tak szybko jak się pojawiały, tak szybko mijały. To nagroda za ponowne zjednoczenie pod granatowo-bordowym sztandarem we wspólnym celu.

Z tego miejsca jeszcze raz chcielibyśmy podziękować każdej zaangażowanej osobie, każdemu kto oddał swój głos na #PomnikDlaFloriana, każdemu kto nie mógł zagłosować, ale namówił innego mieszkańca Szczecina do wsparcia naszej inicjatywy. Jeszcze większe podziękowania należą się przedstawicielom dzielnic i Fan Clubów, którzy aktywnie wspierali nasze działania, wytrzymywali wydawanie wytycznych i trzymali się nakreślonego planu. Wszyscy razem postawiliśmy #PomnikDlaFloriana.

 

MECZE WYJAZDOWE

Berlin – 12.01.2020 (niedziela), odległość 150 km, 70 osób, transport samochodowy. Lokalne władze nie zezwoliły na wejście na obiekt kibicom Pogoni. W Berlinie pojawiliśmy się z transparentem ze wsparciem dla młodych piłkarzy, którzy kilka dni wcześniej ucierpieli w wypadku.

 

Płock – 9.02.2020 (niedziela), godz. 12.30, odległość ponad 400 km, 550 osób, transport samochodowy.

 

Zabrze – 29.02.2020 (sobota), godz. 17.30, odległość około 550 km, 700 osób pociągiem specjalnym na zakazie na zakazie na sektorze udostępnionym dzięki uprzejmości kibiców Górnika.

 

Bełchatów, mecz z Rakowem Częstochowa – 08.03.2020 (niedziela), godz. 12.30, odległość około 500 km, 250 osób, transport samochodowy.

 

Śląsk Wrocław w Szczecinie, 19.09.2020 (sobota), godzina 17.30. Spotkanie z naszych sektorów, pomimo ograniczeń spowodowanych przebudową stadionu oraz pandemią (mecz mogło oglądać 1800 osób) ogląda około 100 kibiców wrocławskiego Śląska.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments