Patriotyczna Pogoń Szczecin podsumowała 2016 rok

Przegląd najważniejszych wydarzeń oraz działań grupy w ubiegłym roku.

Podsumowanie ubiegłego, 2016 roku chcielibyśmy rozpocząć od podziękowań, które składamy na ręce każdego z Was. Nie zapominajcie, że to głównie przy Waszym czynnym udziale jesteśmy w stanie realizować nasze projekty, współorganizować i uczestniczyć w najważniejszych wydarzeniach patriotycznych. Przypomnijmy sobie te najważniejsze z ubiegłego roku:

Rozpoczęliśmy od mocnego, kibicowskiego akcentu, który odbił się szerokim echem w całej Europie. Podczas meczu siatkówki Niemcy – Polska rozgrywanego w Berlinie w ramach kwalifikacji do IO w Rio 2016 r. wywieszamy transparent z hasłem „PROTECT YOUR WOMEN NOT OUR DEMOCRACY”, który był naszym komentarzem do ówczesnych wydarzeń w Europie i naszym kraju.

Jak co roku pojawiliśmy się na Pielgrzymce Kibiców na Jasnej Górze w Częstochowie, gdzie poświęcona została nasza flaga „PORTOWCY”, która wzbudzała niemałe zainteresowanie przybyłych kibiców z całej Polski.

Podczas meczu Pogoni z Termalicą, rozegranego w Szczecinie 28 lutego, wspólnie z grupą Ultras Pogoń Szczecin prezentujemy oprawę upamiętniającą Mieczysława Dziemieszkiewicza ps. „Rój” – legendarnego Żołnierza Wyklętego. Nawiązywała ona do premiery filmu pt.: „Historia Roja”, w której mieliśmy zaszczyt uczestniczyć wspólnie z kombatantami z naszego środowiska.

Narodowemu Dniu Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszyły liczne wydarzenia, w których nie mogło nas zabraknąć. Wystawiamy naszą drużynę w „II Halowym Turnieju Piłki Nożnej ku czci Żołnierzy Wyklętych”, uczestniczymy w „Biegu Tropem Wilczym” oraz koncercie Basti’ego w hołdzie Żołnierzom Wyklętym. Punktem kulminacyjnym obchodów jak co roku był marsz ulicami Szczecina, na który zabieramy naszą flagę „PORTOWCY”.

17 kwietnia po raz pierwszy wybieramy się na obchody rocznicy wyzwolenia niemieckiego obozu koncentracyjnego Ravensbrück. Była to kolejna, bezcenna lekcja historii, w której – mamy nadzieję – w tym roku będziemy uczestniczyli w jeszcze większym gronie.

12 maja uczestniczymy w uroczystości wręczenia nominacji na stopień majora Wojska Polskiego dla Andrzeja Kiszki ps.”Dąb”, żołnierza NOW-AK i NZW, Żołnierza Wyklętego.

Tradycyjnie już 1 sierpnia – nie wdając się w zbędne dyskusje o słuszności walki i jej skutków – Wybuch Powstania Warszawskiego obchodzimy w kilku miastach naszego regionu (m. in. Szczecin, Stargard, Gryfice i Gryfino) jak i w samej Warszawie, gdzie obecna jest nasza delegacja.

28 sierpnia wybieramy się do Gdańska, gdzie uczestniczymy w uroczystościach pogrzebowych Danuty Siedzikówny i Feliksa Selmanowicza. Podczas uroczystości prezentujemy 3 nasze flagi: „Patriotyczna Pogoń Szczecin” oraz podobizny „Inki” i „Zagończyka”.

W dniach 17-18 września bierzemy udział w obchodach rocznicy powstania Narodowych Sił Zbrojnych. Wystawiamy drużynę piłkarską, która rywalizuje w turnieju „Trzymamy straż nad Odrą” o Puchar Związek Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych Okręg Szczecin z okazji 71. rocznicy odzyskania Ziem Zachodnich. Następnego dnia wspólnie z kombatantami naszego okręgu 'zwiedzamy’ Szczecin od strony wody.

Z początkiem października znów wróciliśmy do tematu ludobójstwa na Wołyniu – 5 października rozpoczynamy cykl „Patriotycznych prelekcji dla kibiców”. Tego dnia odbywa się pierwsze spotkanie z kombatantem Waldemarem Gałuszko, którego tematem były wspomniane zbrodnie na Polakach. Dwa dni później – 7 października uczestniczymy w przed premierze filmu Wojtka Smarzowskiego „Wołyń”.

Dzień Wszystkich Świętych spędzamy na szczecińskich cmentarzach kwestując w ramach zbiórki publicznej „Przywracamy pamięć o Żołnierzach Wyklętych” zorganizowanej przez Fundację Kazimierza Wielkiego.

Dzień Niepodległości jak już się utarło od dawien dawna celebrujemy w Szczecinie i Warszawie. Na miejscu maszerujemy z tysiącami Szczecinian. Do stolicy udała się grupa około 70 kibiców Pogoni Szczecin. Nasza skromna delegacja była także obecna tego dnia w Wilnie na Litwie.

Grudzień był dla nas chyba najbardziej pracowitym miesiącem ubiegłego roku. Wspieramy paczkę dla Pana Andrzeja Kiszki, w której znajduje się m.in. nowy telewizor, pomagamy przy akcji „Paczka dla Rodaka i Bohatera na Kresach”. Zdobywamy dotację, dzięki której udaje nam się zorganizować spotkanie z 'naszym’ kombatantem Waldemarem Gałuszko w Młodzieżowym Ośrodku Wychowawczym im. J. Korczaka w Szczecinie. W drugiej części naszego projektu zabieramy podopieczne ośrodka na zwiedzanie Podziemnego Szczecina. W rocznicę strajków 17 grudnia 1970 bierzemy udział w Szczecińskiej Pikiecie Antykomunistycznej zorganizowanej przez Porozumienie Środowisk Patriotycznych, które współtworzymy. Rok zamykamy udziałem w obchodach Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu.

I wiele, wiele innych, mniejszych lub większych wydarzeń z życia codziennego, których nie sposób opisać – w końcu Patriotą jest się każdego dnia, a nie tylko od święta.

W ubiegłym roku wydaliśmy również patriotyczne gadżety, które cieszyły się dużym zainteresowaniem: m. in. biało-czerwone flagi na kij z naszym motywem oraz gadżet z którego jesteśmy najbardziej dumni – patriotyczny kalendarz na rok 2017. Wspólnie ze Stowarzyszenie Kibiców Pogoni Szczecin Portowcy wydaliśmy: szal wzorowany na naszej fladze „PORTOWCY” oraz koszulkę „PamiętaMY”, Dziękujemy wszystkim, którzy nas wspierają i dokładają swoją cegiełkę!

Ubiegły rok uważamy za niezwykle udany. Nie spoczywamy jednak na laurach i wyznaczamy sobie nowe, ambitniejsze cele, w związku z czym już niedługo będziemy potrzebowali Waszej pomocy. Śledzimy, czytamy, komentujemy i przede wszystkim udostępniamy treści patriotyczne, tak aby trafiły do jak najliczniejszego grona odbiorców.

Z wyrazami szacunku – Patriotyczna Pogoń Szczecin. Czołem Wielkiej Polsce!

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments