Oświadczenie Zagłębia Lubin ws. finału Pucharu Polski 2005

Zagłębie Lubin wydało oświadczenie w sprawie finału Pucharu Polski z 2005 roku. Klub napisał, że uznaje decyzję Polskiego Związku Piłki Nożnej o odebraniu trofeum Dyskobolii Grodzisk Wielkopolski i nie przyznaniu jej zespołowi, który finał przegrał, czyli właśnie „Miedziowym”.

W sezonie 2004/2005 finał Pucharu Polski miał formę dwumeczu. W pierwszym spotkaniu Dyskobolia zwyciężyła 2:0. W rewanżu lepsze było Zagłębie, ale wygrało tylko 1:0 i trofeum powędrowało do Grodziska Wielkopolskiego. Pierwsze spotkanie było jednak ustawione. Przekupiony został sędzia. Dlatego kilka tygodni temu PZPN zdecydował o odebraniu pucharu Dyskobolii i nie przyznaniu trofeum drugiemu finaliście.

Teraz do sprawy odniosło się Zagłębie. Klub napisał w tej sprawie oświadczenie, w którym stwierdził, że uznaje decyzję związku i nie będzie się od niej odwoływał, bo interesują go tylko trofea zdobywane na boisku.

 

Komunikat klubu w sprawie decyzji Zarządu Polskiego Związku Piłki Nożnej:

Trofea sportowe naszym zdaniem powinno zdobywać się na murawie, w uczciwej rywalizacji sportowej. Każde z tych, które zdobyliśmy do tej pory i które z dumą prezentujemy w naszym budynku klubowym, naznaczone są trudem i wysiłkiem wielu ludzi – zawodników, trenerów czy pracowników Zagłębia Lubin.

To właśnie oni swoją ciężką pracą, zaangażowaniem i poświęceniem pozwolili nam święcić chwile radości i doprowadzili do sytuacji, w której Klub po ponad siedemdziesięciu latach funkcjonowania na arenie piłkarskiej w Polsce, zajmuje zaszczytne, dziesiąte miejsce w tabeli wszech czasów Ekstraklasy.

Dlatego Klub akceptuje decyzję Zarządu PZPN i nie będzie się od niej odwoływał. Nie chcemy bowiem przekreślać piękna piłki nożnej, bo przecież to, co w niej najlepsze, to rywalizacja zgodna z duchem Fair Play.

Oczywiście, Zagłębie Lubin w swojej historii miało także słabsze momenty, które mocno wpłynęły na wizerunek „Miedziowych”.

Wówczas to przyjęliśmy jednak decyzję Polskiego Związku Piłki Nożnej z godnością, pomimo tego, że Klub ukarany został dwukrotnie za te same przewinienia.

Dlatego dziś, kilkanaście lat po wspomnianym finale Pucharu Polski, jeszcze raz chcemy podkreślić, że interesują nas tylko trofea zdobyte na boisku. Pójście na skróty i przyjęcie tytułu zdobywcy Pucharu Polski – mówiąc żargonem piłkarskim – przy „zielonym stoliku”, byłoby w naszym, ale i również w oczach kibiców Zagłębia Lubin, czymś nieetycznym i wypaczałoby ideę sportu.

Wierzymy, że wszystko, co najlepsze, jeszcze przed nami.

Życzymy naszym kibicom wielu emocji sportowych w przyszłości. Pozostałym klubom piłkarskim w Polsce, godnego współzawodnictwa na boisku sportowym, zgodnie z zasadami rywalizacji sportowej.

Niech wygra najlepszy!

Ze sportowymi pozdrowieniami

[art5]

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments