Oprawa Legii lekcją historii dla całego świata

Z okazji 73. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego kibice Legii zaprezentowali wyjątkową oprawę. Z dachu została opuszczona sylwetka niemieckiego żołnierza przystawiającego broń do głowy dziecka. Po bokach z biało-czerwonych kartonów została utworzona data – 1944 rok. Poniżej zaś transparent z hasłem w języku angielskim „During the Warsaw Uprising Germans killed 160,000 people. Thousands of them were children”, czyli „Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy wymordowali 160000 osób. Tysiące z nich było dziećmi”. W czasie prezentowania oprawy kibice odśpiewali Mazurek Dąbrowskiego.

 

Tak mocny przekaz oprawy nie mógł przejść obojętnie wśród mediów na całym świecie, w dziesiątkach artykułów autorzy przytaczają tło historyczne Powstania Warszawskiego.

 

Wpis Legionistów:

„Podczas Powstania Warszawskiego Niemcy zabili 160 000 ludzi. Tysiące z nich były dziećmi.” – dwa zdania prawdy. Tyle wystarczyło, by oprawa zaprezentowana przez kibiców Legii Warszawa na meczu z Astaną obiegła cały świat. Fani ze stolicy w sposób jednoznaczny, bardzo dosadny, a zarazem doskonały pod względem wykonania, dali lekcję, którą świat musi pamiętać. To wiadomość, która daje niesamowity opór regularnemu zakłamywaniu historii o II wojnie światowej.

W dziesiątkach artykułów autorzy przytaczają tło historyczne Powstania Warszawskiego. Zdjęcia oprawy trafiły nawet na stronę popularnego amerykańskiego czasopisma Sports Illustrated. „Przekaz odnosi się do Niemców a nie do nazistów” – zauważa „SI” i dodaje, że Legia ma kibiców patriotów, zawsze składa hołd ofiarom powstania oraz zaprasza żyjących Powstańców za darmo do strefy VIP.

„Zanim rozpoczął się mecz, kibice zaprezentowali ogromną mozaikę z żołnierzem celującym pistoletem w głowę dziecka” – pisze największa spółka medialna w Ameryce Południowej Globo.

Brytyjski Daily Record wspomina o tym, że Legia grała o Ligę Mistrzów, ale to oprawa przygotowana przez kibiców przykuła szczególną uwagę. Przypominana jest także inna słynna prezentacja skierowana do UEFA.

O prowokacyjnej oprawie podkreślającej rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego pisze The Sun. Z kolei w The Independent czytamy: „Legia już w przeszłości była karana za eksponowanie politycznych opraw podczas meczów, ale ta może być najbardziej uderzającą, jaką kiedykolwiek widzieliśmy.”

„Fani Legii wykonali kolejną spektakularną choreografię, w której oddali hołd ofiarom II wojny światowej” – czytamy w serbskim serwisie b92.net.

Niemiecki sport1.de pisze o „szokującej choreografii o nazistowskich mordercach”.

„Scena, w której niemiecki żołnierz trzyma w jednej ręce głowę dziecka, a w drugiej pistolet, robi wrażenie, a przekaz wzmacnia dźwięk syren. (…) To lekcja o potwornym cierpieniu narodu, której na pewno nie zapomni nikt, kto ją zobaczył i usłyszał tego wieczoru” – czytamy w serbskim mondo.rs.

Zdjęcia ukazały się także we włoskim Corriere dello Sport, w Wenezueli, Portugalii i wielu innych miejscach.

guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments