Obchody 42 rocznicy Grudnia ’70 w Gdyni

Jak co roku gdyńskie obchody rocznicy tragicznych wydarzeń sprzed 42 lat rozpoczęły się o godz. 6.00 rano pod Pomnikiem Ofiar Grudnia ’70, nieopodal przystanku Szybkiej Kolei Miejskiej Gdynia Stocznia, gdzie padły pierwsze strzały do robotników.

Wśród uczestników gdyńskich obchodów był m.in. przewodniczący Solidarności Piotr Duda oraz były szef tego związku Janusz Śniadek. Byli też przedstawiciele lokalnych i regionalnych władz, członkowie Młodzieży Wszechpolskiej, a także liczna grupa kibiców Arki (ok. 250) wraz z delegacjami kibiców z Poznania i Wałbrzycha.

Od przystanku SKM Stocznia, przez kładkę i wiadukt na ul. Janka Wiśniewskiego, aż do Pomnika Ofiar Grudnia ’70 kibice Arki odpalili kilkadziesiąt rac. Oczywiście nie mogło zabraknąć wieńca od kibiców Arki złożonego pod pomnikiem w hołdzie pomordowanym.

Warto zauważyć, że z roku na rok w porannych uroczystościach uczestniczy coraz więcej kibiców. Nie możemy pozwolić, by ta zbrodnia została zapomniana a ludzie tamtego ustroju cieszyli się estymą, dobrym imieniem i wysokimi emeryturami. By nazywać ich „ludźmi honoru”. Od nas zależy czy młodzi ludzie będą pamiętali to jako kolejną, nudą rocznicę, która interesuje tylko starszych, czy też będą widzieć, że ta sprawa wciąż jest ważna i wciąż trzeba o niej mówić.

W grudniu 1970 r., w proteście przeciw podwyżkom cen wprowadzonym przez władze PRL, przez Wybrzeże przetoczyła się fala strajków i demonstracji. Aby stłumić protesty, władze zezwoliły milicji i wojsku na użycie broni. Według oficjalnych danych w grudniu 1970 r. na ulicach Gdańska, Gdyni, Szczecina i Elbląga zginęły 44 osoby, a ponad 1160 zostało rannych. W Gdyni śmierć poniosło 18 osób.

zdjęcia i źródło: Arkowcy.pl

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments