Wojewoda odpowiada kibicom ŁKS-u 15 września 2020

Jakiś czas temu kibice Łódzkiego Klubu Sportowego wystosowali list otwarty do Wojewody Łódzkiego w sprawie ich obecności na derbach. Ełkaesiacy domagali się, aby na tym spotkaniu mogli pojawić się sympatycy drużyny z al. Unii. Otrzymali odpowiedź, którą cytujemy poniżej w całości.

 

Sygnatariusze
Listu Otwartego
Kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego

Szanowni Państwo,
Chciałbym podkreślić, że decyzja zakazująca Widzewowi organizacji imprezy masowej z udziałem publiczności na wydzielonych częściach stadionu (trybuny B i D) podczas najbliższego meczu nie ma żadnego związku z sytuacją epidemiczną, jak również podejmowana jest niezależne od sankcji nakładanych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Jej celem nie jest również ukaranie za cokolwiek kibiców ŁKS-u, czy też kibiców Widzewa. Odpowiedzialność za bezpieczeństwo imprezy masowej ponosi jej organizator, zaś niedopełnienie obowiązków musi wiązać się ze stosowną karą przewidzianą prawem.

Zakaz organizacji imprezy masowej z udziałem publiczności na dwóch trybunach nałożony został decyzją administracyjną, która zapadła w rezultacie negatywnej oceny bezpieczeństwa i porządku publicznego po meczu Widzewa Łódź ze Zniczem Pruszków. Jak pamiętamy, doszło wówczas do gorszących scen wtargnięcia kilkudziesięciu osób na płytę stadionu, kierowania gróźb, a nawet naruszenia nietykalności osobistej zawodników. Służby porządkowe organizatora nie były w stanie wówczas zapewnić bezpieczeństwa, a działo się to w okresie, kiedy dopuszczalna była obecność maksymalnie połowy widzów.

Nie ma zgody na drastyczne i umyślne łamanie przepisów bezpieczeństwa imprez masowych i popełnianie przestępstw w czasie zawodów.

Pragnę podkreślić, że zapewnienie wysokiego poziomu bezpieczeństwa na stadionach wynika w największym stopniu od odpowiedzialnego zachowania widzów. Zachęcam kibiców Łódzkiego Klubu Sportowego do podejmowania i kontynuowania już rozpoczętych inicjatyw mających na celu podniesienie poziomu bezpieczeństwa na meczach piłkarskich i eliminowanie negatywnych zachowań, co przyczyni się z pewnością do pełnych i bezpiecznych stadionów.

Wszystkim nam zależy na możliwości przeżywania emocji sportowych i bycia dumnymi z klubów, które są bliskie naszym sercom. Będzie to możliwe w pełni, gdy na stadionach piłkarskich będzie panowała atmosfera podobna do meczy siatkówki, bądź żużla, które stale pokazują nam, że kibicowanie w zgodzie z obowiązującym prawem jest w pełni możliwe.

Z wyrazami szacunku,
WOJEWODA ŁÓDZKI

Tobiasz Bocheński