Powstaniec Warszawski o podejściu piłkarzy do klubu

Na łamach fan page’a akademii piłkarskiej Polonii Warszawa ukazała się rozmowa z uczestnikiem Powstania Warszawskiego i wieloletnim fanem „Czarnych Koszul” Juliuszem Kuleszą. Pisarz podzielił się swoimi odczuciami dotyczącymi przynależności i podejścia piłkarzy do barw klubowych.

Pamiętajcie o tym, że jesteście młodymi piłkarzami nie byle jakiego klubu. Klubu o ogromnych historycznych tradycjach – powiedział Juliusz Kulesza.

Juliusz Kulesza, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz wierny kibic Polonii Warszawa z przesłaniem do młodych zawodników

„Pamiętajcie o tym, że jesteście młodymi piłkarzami nie byle jakiego klubu. Klubu o ogromnych historycznych tradycjach” – powiedział młodym piłkarzom Akademii Piłkarskiej Polonii Warszawa Juliusz Kulesza, uczestnik Powstania Warszawskiego oraz wierny kibic Polonii Warszawa. Posłuchajcie jego przesłania dla młodych! ps. wspomina też o ostatnim transferze do naszego klubu.

Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych

Opublikowany przez Akademia Piłkarska Polonii Warszawa Poniedziałek, 3 sierpnia 2020

[art5]

Juliusz Kulesza urodził się 19 maja 1928 roku w Warszawie. Jego rodzice w okresie międzywojennym pracowali w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. Okupację spędził w Warszawie jako uczeń tajnych kompletów gimnazjalnych i wieczorowej szkoły poligraficznej. W latach 1942-1944 praktykant-rysownik w PWPW (ówczesna Staatsdruckerei). W Powstaniu Warszawskim walczył na Starym Mieście. Żołnierz Armii Krajowej, uczestnik bojów o redutę PWPW, odznaczony Krzyżem Walecznych. Nosił pseudonim „Julek”. Po Powstaniu uciekł z obozu Dulag 121 w Pruszkowie.

W 1954 uzyskał dyplom ASP na wydziale grafiki (pracownia prof. Tadeusza Kulisiewicza). Członek Związku Polskich Artystów Plastyków, uczestnik krajowych i zagranicznych wystaw, w tym kilku indywidualnych. W latach 1956-1958 członek grupy artystycznej „Korekta”. Przez ponad 30 lat projektant grafiki użytkowej dla wydawnictw (około 800 projektów zrealizowanych drukiem).

Z początkiem lat 80. zajął się historią Powstania Warszawskiego, będąc do dnia dzisiejszego autorem książek: „Z Tasiemką na czołgi”, 1979 i 1984. „Reduta PWPW”, 1989. „Sierpień przez całe życie”, 1994. „Batalion „Dzik” w Powstaniu Warszawskim”, opracowanie zbioru dokumentów, 1994. „Przeciw konfidentom i czołgom”, wspólnie z Robertem Bieleckim, wyróżniona nagrodą „Nike”, 1996. „Starówka. Warszawskie Termopile 1944”, 1999. „W murach Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych”, 2003. „Garłuch. 7 pułk piechoty AK”, 2004. „Bohaterowie dwóch miast”, 2006. „Powstańcza Starówka. Ludzie i ulice”, 2007. Członek Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej, Związku Powstańców Warszawskich i Polskiego Towarzystwa Historycznego.

W 2002 r. awansowany do stopnia porucznika Wojska Polskiego.

[art5]

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments