Naprzód Jędrzejów z wizytą na Kresach 24 kwietnia 2018

Pięcioosobowa delegacja kibiców Naprzodu Jędrzejów pojechała z darami zebranymi w ramach akcji „Wielkanocna paczka dla Kresowiaka” do Solecznik, największego skupiska Polaków. Poniżej obszerna relacja zainteresowanych.

 

Relacja zainteresowanych:

Za nami kolejny wyjazd na Kresy. Pięcio osobowy skład pojechał z darami zebranymi w ramach akcji „Wielkanocna paczka dla Kresowiaka” do Solecznik, największego skupiska Polaków (80% wszystkich mieszkańców tego regionu to nasi rodacy) obecnej Litwy. Pan Tadeusz Romanowski i WSPÓLNOTA MIŁOSIERDZIA BOŻEGO gdzie docelowo zawieźliśmy dary, znają najlepiej potrzeby najbardziej potrzebujących naszych rodaków. Dzięki Wspólnocie której prezesem jest pan Tadeusz i grona wolontariuszy, Kresowiacy mogą liczyć na wsparcie, pomoc, opiekę, modlitwę dzięki czemu zapomniany region przez władze litewskie ma w sobie coś wyjątkowego DUCHA POLSKOŚCI. Żeby to zrozumieć trzeba poprostu tam być.

Przez trzy dni naszego pobytu mieliśmy okazje spotkać się z naszymi kresowiakami i podarować im dary: paczki żywnościowe, słodycze, książki, art. chemiczne, książki, bajki, ubrania, sprzęt sportowy, zabawki. Odwiedziliśmy szkoły Polskie, przedszkole, radość na twarzach młodych Polaków był największą nagrodą dla nas. Największą niespodziankę sprawiliśmy 10 letniemu Rafałkowi, kiedy dowiedzieliśmy go w szkole i podarowaliśmy mu klarnet, chłopiec był zaskoczony prezentem. Zagrał po uprzednim szybkim zmontowaniu instrumentu ku uciesze naszej, pani wychowawczyni, kolegów i koleżanek, Pana Tadeusza i Pani Oli z Wspólnoty . Wielkie słowa uznania w tym miejscu dla Pani Oli z Apostalatu Maryjnego z Jędrzejowa to dzięki niej Rafał może teraz mieć swój wymarzony instrument.

Nie mogło nas zabraknąć w miejscach pamięci, kaźni,cmentarzach gdzie spoczeli nasi bohaterzy zasłużeni dla WIELKIEJ POLSKI: Ponary, Cmentarz Rossa, Cmentarz na Antokolu gdzie zapaliliśmy znicze, pomodliliśmy sie za pomordowanych i zmarłych naszych rodaków.

WILNO- BRAMA OSTROBRAMSKA to miejsce które, powinien zobaczyć każdy kto będzie w Wilnie. Urokliwe stare miasto, liczne świątynie, zabytki powoduje że chce się tu wracać tak samo jak do SOLECZNIK NASZEJ POLSKIEJ ZIEMI !!!!

Pobyt krótki, intensywny, dający wiele do myślenia, refleksji, pomysłów na dalsze akcje na rzecz naszych KRESOWIAKÓW. Krótki opis i zdjęcia nie odzwierciedlą tego co zobaczyliśmy, przeżyliśmy, jakie są realia życia Polaków na ziemi Solecznickiej. Ale na pewno przybliży ludziom dobrego serca dlaczego takie akcje mają sens i dlaczego warto WSPIERAĆ rodaków żyjących poza granicami kraju. Co jest warte podkreślenia to że poznani przez nas kresowiacy są dumni z tego że są Polakami, dziękują za pamięć, pomoc. Łzy szczęścia, wzruszenia na Ich twarzach pokazuje że czuje się więź ponad granicami.

Pan Tadeusz Romanowski wspaniały człowiek który oddał się bez końca osobom biednym, chorym, potrzebującym, bezdomnym, odtrąconym, zapomnianym. Jego dzieło Wspólnota Miłosierdzia Bożego od lat pomogła bardzo licznej grupie naszych rodaków, więcej informacji można zobaczyć na stronie www.wmb.lt. Wielkie słowa podziękowania dla Pana Tadeusza za wspaniałe ugoszczenie nas, poświęcenie czasu dla nas w wyprawie do Wilna.

Dziękujemy bardzo za wsparcie naszej akcji „WIELKANOCNA PACZKA DLA KRESOWIAKA” : Apostolat Maryjny w Jędrzejowie na czele z Panią Olą , Tomasz Puchrowicz, Ernest Sobierajski hurtownia SEMA, Dominika Grabowska ,Sebastian Chabuz, Burmistrz Marcin Piszczek, Klaudia Sroka, Paweł Szostak. Szkołom w szczególności uczniom, ale również dyrekcji, nauczycielom: Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych nr 1 im ks St Konarskiego w Jędrzejowie, SP nr 2,4,5 w Jędrzjowie, SP w Rakowie, SP w Podchojnach, SP w Węgleszynie, SP w Oksie, SP nr 2 w Radzyminie, pracownikom i klientom sklepów: Delikatesy Centrum ul. Mieszka I 10, Iza Brzeźnica 18, Euro Sklep ul. B. Chrobrego 2 oraz wszystkim indywidualnym darczyńcom WIELKIE DZIĘKI !!!!!