Koniec z selfie na stadionach? 8 września 2018

Unia Europejska planuje uchwalenie nowego prawa autorskiego, które może wprowadzić znaczące zmiany. Zgodnie z nimi publikowanie zdjęć i filmów z imprez sportowych bez zgody organizatora będzie zakazane.

Jak informuje „AS”, zgodnie z nowymi regulacjami dzielenie się zdjęciami i filmami z meczów przestanie być legalne. Unia Europejska bardzo poważnie podchodzi do bezpieczeństwa w Internecie w każdym aspekcie. Teraz chce iść krok dalej z prawem autorskim, zakazując tworzenia wszelkich treści multimedialnych na stadionach. Co to oznacza? Zgodnie z artykułem 12a „tylko organizator wydarzenia sportowego będzie miał prawo nagrywać, publikować, reprodukować lub udostępniać filmy i zdjęcia z określonego wydarzenia – donosi „AS”.

Nowe prawo autorskie nie ograniczy się zatem wyłącznie do zakazu prowadzenia transmisji na żywo. Kibicom, za każde opublikowane zdjęcie czy film bez zgody organizatora, będą groziły kary. To samo dotyczyć będzie tzw. memów. Systemy kontroli treści będą usuwały lub anulowały w momencie przesyłania wszystkie zdjęcia z Instagrama, filmy z YouTube czy memy z Facebooka – tłumaczy „AS”. Głosowanie nad przyjęciem nowego prawa autorskiego w UE odbędzie się 12 września.