Komisja Ligi ukarała pięć klubów

Komisja Ligi Ekstraklasy SA na dzisiejszym posiedzeniu zdecydowała o nałożeniu kar na Cracovię, Lechię Gdańsk, Śląsk Wrocław, Wisłę Kraków i Zagłębie Lubin.

 

Komunikat Komisji Ligi:

W związku z zachowaniem kibiców na meczu 26. Kolejki Ekstraklasy Wisła Kraków – Cracovia, za dokonanie przez kibiców zniszczeń infrastruktury stadionowej, używanie środków pirotechnicznych oraz spalenie symboli innego klubu, Cracovia została ukarana karą finansową w wysokości 30 tysięcy złotych oraz karą zakazu udziału zorganizowanych grup kibiców gości w dwóch kolejnych meczach Ekstraklasy z Wisłą Kraków. Jednocześnie Komisja ukarała Wisłę Kraków karą finansową w wysokości 20 tysięcy złotych oraz karą zamknięcia sektora C (trybuny C1-C5) na jeden mecz w zawieszeniu na 12 miesięcy. Powodem kary było rzucanie przez kibiców przedmiotami na płytę boiska oraz wznoszenie haseł o charakterze obraźliwym . W innych sprawach, Komisja Ligi ukarała Kluby Lechia Gdańsk, Śląsk Wrocław oraz Zagłębie Lubin karami finansowymi w wysokości po 5 tysięcy za naruszenie przepisów PZPN odnośnie eksponowania treści na meczach piłkarskich podczas 25. i 26. kolejki Ekstraklasy.

Wisła Kraków – Cracovia 17.03.2019 | Fot. Krzysiek

 

– Na wysokość kary dla Cracovii miał wpływ, iż kibice tego klubu działali w warunkach recydywy, bowiem w tym sezonie dokonali już zniszczeń na sektorze gości podczas meczu z Zagłębiem Sosnowiec. Jednocześnie w sprawie Wisły Kraków, Komisja wymierzyła karę finansową oraz orzekła karę zamknięcia trybuny C w przypadku powtórzenia tego typu incydentu, polegającego na zachowaniach pogardliwych lub dyskryminujących – powiedział Przewodniczący Komisji Ligi Jarosław Poturnicki, który odniósł się także do innych kar, orzeczonych w stosunku do poszczególnych klubów.

– Zgodnie z uchwałami PZPN karom dyscyplinarnym podlega eksponowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym lub dyskryminacyjnym. Komisja, co pragnę podkreślić, nie wymierza kar za głoszenie neutralnych poglądów, także społecznych, jednakże jest zobligowana do zajęcia stanowiska w przypadku naruszeń przepisów przyjętych przez Polski Związek Piłki Nożnej. Tego typu zachowania nie przystoją nikomu, a wpływają negatywnie na wizerunek rozgrywek organizowanych przez Ekstraklasę oraz całej polskiej piłki nożnej – dodał Jarosław Poturnicki.

Zgodnie z Uchwałą nr V/78 z dnia 25 maja 2017 roku zarządu PZPN w sprawie zasad eksponowania treści na meczach piłki nożnej w ramach rozgrywek szczebla centralnego organizowanych przez PZPN i Ekstraklasę S.A. na stadionie piłkarskim niedopuszczalne jest obrażanie lub dyskryminacja jakichkolwiek osób, a rozgrywki piłkarskie muszą być wolne od treści wulgarnych, agitacji politycznej, propagowania ideologii faszystowskich, komunistycznych, innych ideologii zbrodniczych lub totalitarnych oraz nawoływania do nienawiści. Ponadto na stadionie piłkarskim zabronione jest w szczególności eksponowanie treści o charakterze pogardliwym, rażąco nieetycznym, pochwalających terroryzm, przestępczość, przemoc, odwołujących się do zbrodniczych ideologii, treści politycznych, treści o charakterze dyskryminacyjnym, w szczególności odnoszących się do rasy, koloru skóry, języka, religii bądź pochodzenia itp. Niestosowanie się do tych przepisów grozi sankcjami dyscyplinarnymi.

[art5]

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments