Kibice Śląska Wrocław upamiętnili 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego 29 grudnia 2018

27 grudnia przypadała setna rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Kibice Śląska z tej zorganizowali obchody we Wrocławiu. Początkowo planowana była oprawa upamiętniająca powstanie w Poznaniu na meczu z Lechem Poznań. Na tym konkretnym meczu klub Lech Poznań jak i sami kibice upamiętniali 100 rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niestety kibice Śląska Wrocław dostali zakaz za mecz z Lechią.

 

Relacja Kibiców Śląska Wrocław:

Z inicjatywy Stowarzyszenia Wielki Śląsk przy okazji 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego kibice Śląska zebrali się na bulwarze przy Uniwersytecie Wrocławskim prezentując okolicznościowy transparent i odpalając sporo pirotechniki. Wszystko to, by uczcić zwycięskich Powstańców Wielkopolskich. 

Sam pomysł upamiętnienia wielkopolskich bohaterów zrodził się parę miesięcy temu, gdy dowiedzieliśmy się, że kibice Lecha będą na meczu z nami upamiętniać 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Niestety, mimo poczynionych już przygotowań, komisja ligi nałożyła na nas zakaz wyjazdowy za domowy mecz z Lechią i musieliśmy odwołać swój wyjazd do stolicy Wielkopolski.  Jednak nie zrezygnowaliśmy z upamiętnienia polskich bohaterów, lecz musieliśmy zmienić formę prezentacji. 

Przez chwilę był pomysł, by pojechać 27 grudnia do Poznania na obchody przygotowywane przez kibiców Lecha, jednak uznaliśmy, że jako kibice Śląska Wrocław lepiej będzie jak oddamy hołd Powstańcom w swoim mieście. Chodzi przecież o to, by historia zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego rozlała się po całej Polsce, a nie była tylko lokalnym wydarzeniem Wielkopolski. Tym bardziej, że było to zwycięskie Powstanie ważne dla odradzającej się Polski.  

Powstanie wielkopolskie było zbrojnym wystąpieniem polskich mieszkańców Wielkopolski przeciwko państwu niemieckiemu wkrótce po zakończeniu I wojny światowej. Polacy domagali się powrotu ziem zaboru pruskiego do Polski, która w tym czasie umacniała swą niepodległość. Było przygotowywane przez wiele lat i przeprowadzone niemal perfekcyjnie. Iskrą zapalną Powstania wielkopolskiego stał się przyjazd Ignacego Paderewskiego do Poznania. Uroczysta, patriotyczna atmosfera została zakłócona przez Niemców, którzy podczas manifestacji 27 grudnia 1918 roku próbowali zademonstrować swoją siłę. Tego dnia, około godziny 17:00 padły pierwsze strzały. Wybuchło powstanie, które zakończyło się sukcesem i włączeniem Wielkopolski do odradzającej się Polską. 

Jako stowarzyszenie kibiców Wielki Śląsk mocno włączyliśmy się w różne uroczystości w roku 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Po Marszu Niepodległości i wizycie we Lwowie, gdzie upamiętniliśmy Orlęta Lwowskie przyszła pora na Powstańców Wielkopolskich. Chwała bohaterom! Cześć ich pamięci!

Na transparencie prezentujemy hasło: „SAMOTNI I NIEPOKONANI WYZWOLICIELE SPOD JARZMA PRUSKIEGO, WIELKI ŚLĄSK SKŁADA HOŁD BOHATEROM POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO”.