Kibice Cracovii uczcili urodziny bohatera narodowego 6 lutego 2021

Wczoraj swoje 95. urodziny obchodził Wacław Szacoń, polski wojskowy, porucznik WP, członek Narodowej Organizacji Wojskowej i żołnierz Armii Krajowej, uczestnik powstania antykomunistycznego w Polsce. Z tej okazji Narodowa Cracovia przygotowała urodzinową niespodziankę dla Pana Wacława Szaconia, poniżej wpis samych zainteresowanych.

 

Narodowa Cracovia:
W dniu wczorajszym udaliśmy się w kilkadziesiąt osób pod dom Pana Wacława Szaconia PS. ‘Czarny’, który świętował 95. urodziny. W asyście rac zaprezentowaliśmy okolicznościowy transparent i wręczyliśmy symboliczny prezent dla naszego bohatera.

Porucznik Wacław Szacoń ps. „Czarny” to członek Narodowej Organizacji Wojskowej, Armii Krajowej, zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”, żołnierz dwóch konspiracji, anty-niemieckiej i antysowieckiej. Za udział w akcjach sabotażowych, wywiadowczych i patrolowych przeciwko niemieckim okupantom uhonorowany został Srebrnym Krzyżem Zasługi z Mieczami oraz dwukrotnie Krzyżem Walecznych i Krzyżem Niepodległości.

Przysięgę wojskową Narodowej Organizacji Wojskowej, złożył w 1942, 11 listopada tego roku wstąpił także w szeregi Armii Krajowej. Przysięgę odebrał Tadeusz Fostyk ps. „Grom”, zaś świadkiem był Józef Franczak ps. „Laluś”, znajomość z którym przerodziła się z czasem w długoletnią przyjaźń. To Franczak był ostatnim poległym w boju członkiem partyzantki antykomunistycznej na terenie Polski. Przed wizytą u naszego bohatera całą grupą udaliśmy się na pobliski cmentarz, gdzie leży nasz PASIASTY kolega.

MIŁOSZ PAMIĘTAMY!