Jagiellończycy ufundują pomnik 42. Pułku Piechoty

Sto lat temu, w 1920 roku, żołnierze 42. Pułku Piechoty im. gen. Jana Henryka Dąbrowskiego powołali do życia Klub Sportowy Batalionu Zapasowego 42. Pułku Piechoty dając początek Jagiellonii.

Swoimi działaniami w okresie międzywojennym 42. Pułk Piechoty na zawsze wpisał się w dzieje Białegostoku. Żołnierze zyskali wówczas przydomek „Dzieci Białegostoku”. Dzięki nim przeszkolono kilkanaście tysięcy poborowych, zapewniono edukację na różnych szczeblach, a także prowadzono chór, orkiestrę i teatr, które uczestniczyły w wielu wydarzeniach. Poprzez zbiórki funduszy, żołnierze wspierali miasto i jego mieszkańców. Nie bez powodu jednym z głównych pomysłów środowiska kibicowskiego na stulecie Jagiellonii jest upamiętnienie 42. Pułku Piechoty.

W październiku 2019 roku kibice Jagiellonii powołali do życia „Komitet Budowy pomnika 42. Pułku Piechoty im. gen. J. H. Dąbrowskiego i upamiętnienia jego zasług dla Białegostoku”, którego celem jest wybudowanie pomnika obok Stadionu Miejskiego w Białymstoku oraz tablicy pamiątkowej w miejscu pierwszego boiska piłki nożnej w Białymstoku.

„Do zbudowania pomnika potrzeba ok. 210 tys. zł, a na koncie zbiórki jest ok. 30 proc. tej kwoty” – mówi jeden z kibiców Jagiellonii – Przemysław Tesarek.

Na pomniku pojawią się dwie postaci: Antoni Komendo-Borowski i Julian Buchcik.

Antoni Komendo-Borowski to piłkarz WKS 42. Pułku Piechoty i Jagiellonii, pierwszy białostoczanin, który zagrał w reprezentacji Polski w 1935 roku. Julian Buchcik – to oficer i piłkarz, a później także trener działacz białostockiego klubu.

Więcej informacji o tej inicjatywie znajdziecie na stronie: pomnik42pp.pl

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments