Narodowa Cracovia solidarna z Polakami na Białorusi

W ostatnich tygodniach władze w Mińsku zaostrzyły bezwzględne represje wobec polskiej mniejszości na Białorusi. Andżelika Borys, Prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzej Poczobut zostali aresztowani za działania na rzecz polskiej mniejszości, prześladowani są kolejni działacze. W geście solidarności z Polakami na Białorusi Narodowa Cracovia bezpośrednio zabrała głos ws. zaistniałej sytuacji. Poniżej wpis samych zainteresowanych.

 

Solidarni z Polakami na Białorusi!

Ostatnie tygodnie na Białorusi to wzmożona fala antypolskich represji wywołanych przez miejscowe władze. Ich symbolem stały się zatrzymania liderów polskiej mniejszości. Ofiarami tych działań stała się Anna Paniszewa – prezes Forum Polskich Inicjatyw Lokalnych Brześcia i Obwodu Brzeskiego, dyrektor Polskiej Szkoły Społecznej im. Romualda Traugutta w Brześciu oraz Aleksander Nawodniczy, bliski współpracownik Paniszewskiej. W kolejnych dniach zatrzymana została także Andżelika Borys – prezes Związku Polaków na Białorusi oraz Andrzej Poczobut i Maria Tiszkowska – członkowie zarządu Związku Polaków na Białorusi.

Pretekstem do powyższych zatrzymań stała się organizacja uroczystości ku czci żołnierzy polskiego podziemia antykomunistyczne oraz (sic!) dorocznego jarmarku Grodzieńskie Kaziuki. Oficjalne powody zatrzymań jednoznaczne wskazują, że prawdziwe motywacje działania władz białoruskich mają charakter wybitnie polityczny.

O powadze sytuacji świadczy fakt, że nasilenie się antypolskich działań Mińska to nie tylko atak na przywódców naszych rodaków. Jednocześnie wszczęto czynności związane z delegalizacją polskich placówek oświatowych w Brześciu i Grodnie. Wytworzona atmosfera rodzi uzasadnione obawy o inne podstawy funkcjonowania polskiej mniejszości.

Powyższe działania są bez wątpienia haniebne, łamią wszelkie standardy międzynarodowe oraz oddalają perspektywę normalizacji stosunków sąsiedzkich. Polacy na Białorusi stają się ofiarą wewnętrznych problemów politycznych Aleksandra Łukaszenki, który poprzez urojonego wroga stara się wzmocnić swoją pozycję. Instrumentalne traktowanie naszych rodaków i łamanie ich elementarnych praw musi spotkać się z jednoznacznym sprzeciwem państwa i narodu polskiego.

Jako przedstawiciele polskich organizacji narodowych i patriotycznych pragniemy wyrazić swoją pełną solidarność z Polakami na Białorusi, a także stanowczo zaprotestować wobec represji, które zostały w nich wymierzone. Jednocześnie ubolewamy, że mniejszość polska za wschodnią granicą, na dawnych ziemiach Rzeczpospolitej, od wielu lat pozbawiona jest systemowej pomocy naszego państwa. Skuteczna obrona praw i interesów polskiej mniejszości – nie tylko na Białorusi – to bezwzględnie filar polityki zagranicznej państwa polskiego, a co ważniejsze warunek jego powagi i prestiżu na arenie międzynarodowej.

Apelujemy do obecnych władz III Rzeczpospolitej o podjęcie faktycznych działań, które odmienią bardzo trudne położenie polskiej mniejszości na Białorusi. Spóźnione wzmożenie medialne obliczone na doraźny zysk wizerunkowy wśród polskiego elektoratu z całą pewnością nie jest takim działaniem. Zachęcamy zatem uczestników debaty publicznej w naszym kraju, wszelkie środowiska opiniotwórcze, członków organizacji społecznych i politycznych, do wywierania stałego nacisku na klasę polityczną, aby kwestia powstrzymania represji wymierzonych w Polaków na Białorusi stała się priorytetem i realną troską naszego państwa.

Jeden naród ponad granicami!

Narodowa Cracovia

guest

1 Komentarz
Inline Feedbacks
View all comments