Marsz Zwycięstwa – Kaźmierz 2015

Od pięciu lat w rocznicę zakończenia Powstania Wielkopolskiego, która przypada 16 lutego, organizowany jest w Poznaniu Marsz Zwycięstwa. W tym roku po raz pierwszy postanowiono wyjść z serca Wielkopolski do miejscowości, w których kultywowane są powstańcze tradycje i wybór padł na Kaźmierz.

Organizatorami marszu są Kibice Lecha Poznań, a ponieważ tegoroczny miał miejsce w Kaźmierzu odpowiedzialni za przebieg trasy i dopełnienie wszelkich formalności byli kibice zrzeszeni w Sekcji Kaźmierz. Marsz odbył się w sobotę 14 lutego i poprzedzony został mszą św. koncelebrowaną w intencji Ojczyzny i uczestników Powstania Wielkopolskiego, której przewodniczył wikariusz ks. Maciej Przybylak.

Trasa marszu przebiegała ulicami: Kościelna, Rynek, Szkolna, Gimnazjalna, Dolna, Reja i Powstańców Wielkopolskich, gdzie znajduje się obelisk poświęcony uczestnikom Powstania Wielkopolskiego ufundowany przez mieszkańców gminy Kaźmierz.

Pierwszy przystanek na trasie miał miejsce przy Szkole Podstawowej, gdzie znajduje się mural z wizerunkiem rotmistrza Witolda Pileckiego, żołnierza Armii Krajowej. Następny przystanek był na ul. Reja, gdzie odśpiewano „Rotę”. Przystankiem końcowym był wspomniany obelisk przy ul. Powstańców Wlkp. Tam na uczestników marszu czekał pułkownik Jan Podhorski, żołnierz Narodowych Sił Zbrojnych i uczestnik Powstania Warszawskiego. Pod pomnikiem zostały złożone kwiaty i znicze. Na zakończenie odśpiewany został hymn państwowy.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments