Legia Warszawa wsparła polskich uchodźców z Ukrainy

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Legia Warszawa wsparła finansowo polskie rodziny z Donbasu, które w ostatnich tygodniach znalazły w Ojczyźnie schronienie przed działaniami wojennymi na Ukrainie. – Przekazaliśmy na ten cel dokładnie 96 361,70 złotych, bo taką kwotę stanowi iloczyn liczby biletów sprzedanych na mecz przeciwko Napoli w Lidze Europy oraz średniego kursu 1 euro z dnia spotkania – powiedział Bogusław Leśnodorski.

Na pierwszy mecz tegorocznych rozgrywek grupowych Ligi Europy UEFA rozgrywany przy Łazienkowskiej 3 sprzedano dokładnie 22 707 biletów – równowartość 1 euro od każdego z nich Legia Warszawa przeznaczyła na pomoc Polakom, którzy musieli opuścić Ukrainę uciekając przed zagrożeniem wojennym.

– Jesteśmy dumni, że mogliśmy w ten sposób pomóc – mówi prezes Leśnodorski. – Nie wolno dzielić ludzi na mniej i bardziej potrzebujących, szczególnie w sytuacji realnego zagrożenia zdrowia i życia przez działania wojenne. Przyłączając się do europejskiej akcji chcieliśmy przede wszystkim wesprzeć przede wszystkim tych, których problemy są mniej nagłaśniane przez media, przez co mają oni mniejszą szansę na otrzymanie pomocy, której przecież bardzo potrzebują.

Przekazane pieniądze zostaną przeznaczone na pomoc rodzinom, które w ciągu ostatnich tygodni przybyły do Polski, przede wszystkim na dofinansowanie kursów języka polskiego oraz pokrycie kosztów kształcenia zawodowego, dofinansowanie legalizacji pobytu i certyfikacji z języka polskiego, a także ufundowanie zapomóg dla osób w szczególnie trudnej sytuacji życiowej oraz remont mieszkań dla rodzin z dziećmi. Przekazanymi środkami będzie administrowała Fundacja Wolność i Demokracja, która od kilku lat prowadzi z sukcesami program „Pomoc Polakom Donbasu”.

– Nasza Fundacja od momentu gdy okazało się, że wojna bezpośrednio zagraża Polakom z Mariupola, była zaangażowana w akcję pomocy naszym rodakom oraz zbierania środków na ich ewakuację – mówi Rafał Dzięciołowski, członek Rady Fundacji Wolność i Demokracja. – W lutym 2015 roku byliśmy na miejscu i zorientowaliśmy się nie tylko w kwestii skali potrzebnej pomocy, ale także jak realne jest zagrożenie ze względu na strategiczne położenie miasta. Po niemal roku wysiłkiem wielu ludzi dobrej woli udało się skutecznie ewakuować polskie rodziny do kraju – teraz naszym obowiązkiem jest udzielenie im wszelkiej możliwej pomocy w adaptacji do normalnego życia w Polsce. Niezmiernie się cieszymy, że możemy liczyć na wsparcie ze strony Legii Warszawa i bardzo serdecznie za nie dziękujemy.

Legia Warszawa dodatkowo zaprosiła wszystkich chętnych Polaków przybyłych do kraju z Donbasu, którzy znajdują się pod opieką administracji państwowej oraz fundacji, na najbliższy ligowy mecz przeciwko Piastowi Gliwice, który odbędzie się w najbliższą niedzielę, 13 grudnia 2015 r. o godzinie 18:00 na stadionie przy Łazienkowskiej 3.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments