Kibice Piasta Gliwice w rosyjskim fan-zinie

„Nie wielu z was o tym pewnie wie, ale rok temu dzięki uprzejmości naszych przyjaciół z Borysowa, w jednym z czołowych rosyjskich fan-zinów „Nordic Times”, który prowadzą fanatycy drużyny hokejowej SKA Sankt-Petersburg został opublikowany artykuł o naszym ruchu kibicowskim. Co roku kibice z tej ekipy przeznaczają miejsce w swoim czasopiśmie na jakąś ekipę, którą wybierają całego świata, która tak jak i oni nosi niebiesko-czerwone barwy. Poniżej prezentujemy zdjęcia z magazynu i tłumaczenie artykułu.”

„Nordic times kontynuuje przedstawiać swoim czytelnikom nosicieli niebiesko-czerwonych barw, z różnych krajów świata. Tym razem czas na Polskę. Warto podkreślić ciekawostkę: Mało że ten tekst został napisany specjalnie dla naszego zina, to w dodatku Gliwiczanie sami go przetłumaczyli na rosyjski!

Klub Piast Gliwice powstał w 1945 roku. Nie przypadkiem ta data nawiązuje do końca II wojny światowej, otóż klub stworzyli Lwowscy Polscy repatrianci, których po wojnie odesłano do Gliwic.

Pierwsza z organizowana grupa wsparcia na Piaście, pojawiła się w latach 70-ch. Mniej-więcej wtedy, kiedy zaczęło się to rozwijać w innych większych miastach Polski. A jeżeli chodzi konkretnie o ultras, to taka zabawa na Piaście zaczęła się w Gliwicach dopiero po reaktywacji klubu. Warto tutaj wyjaśnić, że klub na początku lat 90-ych na klika lat zaprzestał swoją działalność, przez to że pewne osoby zaczęły dbać tylko o swoją kieszeń. W wspaniałych 90ych (tak Polacy nazywają ten okres) w ruchu kibicowskim nie było podziału na ultrasów i chuliganów.

Pierwszą z organizowaną grupą na Piaście była grupa UPG (Ultras Piast Gliwice). W 2006 roku doszło do zmiany pokoleń, w skutku powstała grupa Ultras ASP, ta grupa działa po dzień dzisiejszy. A co dotyczy chuliganów to do rozpadu klubu(89/90) nie istnieli jako grupa, po prostu byli to wielbiciele silnych wrażeń. Po reaktywacji chuligani mieli swoją nazwę, ale to nie miało większego znaczenia. Po tym jak powstało UPG, oficjalnie pojawiła się grupa HPG, która działa do dzisiaj.

Trudno nam określić liczebność naszego ruchu kibicowskiego, gdyż ze względu na budowę nowego obiektu, swoje mecze musimy rozgrywać daleko poza domem. Natomiast wcześniej, po reaktywacji na sektorze mogło się znajdować od kilkunastu, do półtorej tysiąca fanatyków. rekord padł w meczu Derbowym z Górnikiem Zabrze. W tej chwili ruch kibicowski Piasta znajduje się w kryzysie i zdarzają się wyjazdowe zera.

Najdalszym wyjazdem dla Piasta jest Gdańsk oddalony od Gliwic o 570km. Kiedyś pojechało nas tam nawet ponad 150 osób. A najliczniejszym dotychczas był wyjazd do wyżej wspomnianego Zabrza, gdzie nas pojechało ok. 1500 osób. Warto dodać że Gliwice i Zabrze to sąsiadujące miasta, które wchodzą w skład Śląskiej aglomeracji.

Ostatnimi zgodami Piasta były Odra Opole i Polonia Bytom (i jedna i druga ekipa ma niebiesko-czerwone barwy). Niedawno Piast przybił zgodę z Białoruskim BATE Borysow, są także w przyjacielskich stosunkach z Lechią Gdańsk.

Pod koniec lat 90-ch były publikowane różne fan-ziny. Pierwszy nazywał się „honor miasta”, dokładnie tak jak tekst na naszej głównej fanie. Były one drukowane na domowych drukarkach i rozdawane zaufanym osobom.

Co dotyczy tematu rozrób, to Polska co raz bardziej staje się państwem nie przychylnym dla sceny hooligans. Zanikają awantury na stadionach, a w im miejsce chuligani wolą się umawiać w bardziej postronnych miejscach. Jednak w Derbowym pojedynku z Ruchem Radzionków, fani Piasta rozwalili płot i wybiegli na murawę, ale miejscowi wtedy nie kwapili się do walki. Warto także wspomnieć o 4 skrojonych flagach u AZ Alkmaar we wspólnej akcji z BATE, na ich że meczu.

Problem z policją był od zawsze. W dodatku teraz rząd wypowiedział totalną wojnę z organizowanym ruchom kibicowskim w całej Polsce. Dochodzi do wielu prowokacji, sprowokowane przez policje zadymy, nagonka w mediach. Można było by powiedzieć, że dzieje się tak przez nadchodzące EURO, ale wydaje mi się, że tu chodzi raczej o poglądy polityczne większości grup kibicowskich.

Apropo polityki. Na pytanie o o poglądy polityczne kibiców Piasta cężko odpowiedzieć jednoznacznie, można powiedzieć że są raczej prawicowe. A na pewno patriotyczne. to i powód tych wszystkich prowokacji, gdyż rząd w Polsce ma raczej poglądy lewicowe, co przeczy większości ekip w Polsce.”

źródło i zdjęcia: PiastGliwice.eu

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments