Kibice Legii Warszawa zakończyli zbiórkę na Kresy 2014!

Podsumowanie tegorocznej zbiórki przeprowadzonej przez kibiców Legii:
„Przez pierwsze 2 tygodnie zbiórka nie wyglądała zbyt optymistycznie i mieliśmy pewne obawy, czy to przypadkiem nie efekt tej „zielonej wyspy” ze wszystkimi makro, mikro, hekto, nano i mega wskaźnikami bijącymi na głowę resztę Europy, świata, a nawet galaktyki. Generalnie wyrośliśmy już z bajek, więc nie słuchamy euforycznych i triumfalnych oświadczeń ministrów, premierów i innych groteskowych postaci, które nas karmią wiecznym optymizmem, a który nie przekłada się niestety na codzienną polską rzeczywistość. Koniec końców jednak, ostatni tydzień to istna nawałnica darów służących wsparciu naszych rodaków na Kresach. Trochę nam to dało w kość logistycznie, ale po pierwsze jesteśmy Legia, a tu się nigdy nie narzeka tylko zasuwa, po drugie Wasza ofiarność daje nam zdrowego kopniaka do tej pracy. Ufacie nam od 4 lat, kiedy zaczęliśmy tę akcję i wiemy że nie możemy zawieść, tak jak nie zawodzicie po raz kolejny Wy! No i tyle przydługiego i patetycznego wstępu. Pora na konkrety.

Jak pamiętacie, ogłosiliśmy trzy segmenty tegorocznej zbiórki:
1) paczki dla Kresowiaków
2) kasa na remont klas polskiej szkoły na Litwie
3) herbata dla dzieciaków z 3 polskich szkół, coby miały przynajmniej jeden gorący jej kubek dziennie przez zimę.

Co się okazuje? Ano trzeba było rozszerzyć ten plan o kolejne punkty.

Segment 1 ostatecznie został podzielony na Segment 1A i 1B:

SEGMENT 1A – 50 paczek na Litwę po 15 kg każda plus 90 x 3kg proszki do prania co daje ponad ćwierć tony tego ostatniego. (MISJA ZAKOŃCZONA, DZIŚ RANO KONWÓJ DOTARŁ NA MIEJSCE PRZEZNACZENIA!)

Zawartość paczki „litewskiej”:
2 kg mąki
2 kg cukru
1 kg ryżu
2 litry oleju
5 czekolad
850 gr masy makowej w puszce
4 paczki makaronu (ok.2 kg)
1 paczka ciastek Łakotki
2 puszki szynki Krakus 455 gr
2 puszki owoców (ok. 800 gr i 500 gr)
2 kawy (razem 500 gr)
100 sztuk – herbata

Do każdej paczki wpadła też kartka z życzeniami od dzieci z jednej z warszawskich szkół lub dołączona do składanych darów, wraz z opłatkiem. W najbliższym czasie pokażemy kilka, niektóre naprawdę wzruszające i z pewnością ucieszą adresatów.

SEGMENT1B – 100 paczek na Białoruś (okręg Grodno-Lida) po 17-18 kg każda (TEMAT W PRZYGOTOWANIU, WYJAZD W NAJBLIŻSZYM CZASIE), o szczegółach napiszemy po wyekspediowaniu.

SEGMENT 2
Kasa na remont zagrzybiałych, zapuszczonych i mocno zaniedbanych klas polskiej szkoły na Litwie. Tu pięknie się sprawili nabywcy naszych szalików – cegiełek, którzy wykupili wszystko na pniu, co pozwoliło nam na przeznaczenie 3200 zł na ten cel. Kwota ta, wedle przygotowanej wcześniej specyfikacji technicznej, została wyliczona po grubych zniżkach od jednej z zambrowskich firm gdzie operuje nasz fan club maczający w palce w owych, wysokich rabatach na artykuły budowlano-wykończeniowe)

Dla porządku i pokrzepienia serc dodajemy, ze ekipa spod znaku Dogonić Marzenia z którą działamy w tym roku wspólnie, zebrała drugie tyle co pozwoli na wyremontowanie kolejnej klasy. (GRUDNIOWA MISJA ZAKOŃCZONA, ARTYKUŁY OD RANA SĄ NA LITWIE – C.D.N.)

SEGMENT 3
Herbata na zimowe szkolne dni dla dzieciaków w trzech szkołach (łącznie 399 dzieci)
Żywiliśmy obawy czy damy radę uzbierać taką liczbę herbat (ok. 400 torebek dziennie, choć w istocie mniej, bo parzona będzie w dzbankach), jednak okazało się że i tu Legia stanęła na wysokości zadania i dziś na Litwie zameldowało się: 48 023 szt. herbaty ekspresowej i 4,1 kg sypanej.Do tego należy dodać dwie EURO PALETY(!) herbaty, która jest jeszcze do odebrania . Ile to w torebkach? Nie wiemy ale policzymy i podamy. Dziękujemy, nie mamy pytań, jesteśmy z Was dumni i Wy też możecie być dumni z siebie!

SEGMENT 4 (nadprogramowy)
Po konsultacji z naszymi dobroczyńcami z Legii którzy są z nami od samego początku i zawsze nas silnie wspierają a których tożsamości bez ich zgody nie będziemy póki co ujawniać, doszedł nieprzewidziany etap który pozwoli na skompletowanie, uwaga! – 110 naprawdę luksusowych, delikatesowych paczek dla powstańców warszawskich. Listę dostarcza nam tradycyjnie Związek Powstańców Warszawskich, a do całej Legii jak co roku prośba – jak wiadomo to ludzie w podeszłym wieku i odbieranie przez nich paczek osobiście ze Związku w większości wypadków nie wchodzi w grę. Trzeba by to rozwieźć…Wszystkie chętne grupy czy osoby, które chciałyby wziąć udział w tym procederze, prosimy o priv lub mail (pamietamy2014@gmail.com). Lista będzie podzielona dzielnicami, więc można sobie dobrać coś w pobliżu miejsca zamieszkania.

SEGMENT 5 (nadprogramowy)
W jednym z polskich miast, w którym delikatnie mówiąc nie przepada się za Legią, mamy swoich czynnych i oddanych kibiców z których jeden jest pracownikiem placówki opiekuńczo-wychowawczej. Ponieważ dzięki naszemu koledze po raz kolejny weszliśmy w posiadanie sporej ilości proszku do prania, postanowiliśmy wysłać go do miasta – nazwijmy go X, do naszego kolegi-legionisty który stwierdził ze taki zastrzyk owych specjałów do prania pozwoli zaoszczędzić pieniądze na prezenty dla dzieciaków nad którymi sprawuje pieczę. Tym samym do owego miasta pojechało 810 kg proszku do prania. Może to i miasto X, może i Legii tam nie lubią, ale dzieci to dzieci, wszystkie są i powinny być nasze.

Na koniec. Oczywiście, cała ta akcja firmowana jest przez kibiców Legii Warszawa, bowiem to od nich, choćby nawet z dalekich fan clubów, pochodzi gros darów. Byłoby jednak rzeczą nieuczciwą nie wspomnieć, że do akcji tej przyłączyli się też „cywile” (świat dzielimy na kiboli i cywilów:) z Warszawy, stołecznej aglomeracji oraz z innych miast Polski. Tak z pamięci – dostaliśmy paczki z okolic Bielska-Białej, Chojnic, Bydgoszczy. Największą jednak niespodzianką była paczka podpisana: „Kasia i chłopcy z Reymonta” nadana w…Krakowie. Każdy kibol wie co mieści się przy tej ulicy w Krakowie, cywile niech poguglują. Paczka należy dodać, słusznych gabarytów i wagi. No cóż, pozostaje nam podziękować i pozdrowić ze stolicy Polski „Kasię i chłopców z Reymonta” tradycyjnym, staropolskim – MISTRZEM POLSKI JEST LEGIA;)

Na szczegółowe podziękowania przyjdzie czas, póki co chcemy tylko powiedzieć, że odzew z roku na rok jest coraz większy i temat naprawdę zaczyna nabierać konkretnego wymiaru. To już nie symboliczna pamięć, to realna i wymierna pomoc. I chwała za to wszystkim, którzy dorzucili coś od siebie!

Parę zdjęć Segmentu 1A, „litewskiego” – niektóre trzeba przyznać, pochodzą jeszcze z pierwszych dni zbiórki i zawierają głównie artykuły zakupione przez nas. Potem dowaliło… Wrzucamy też foty z wczoraj, zrobione tuż przed odjazdem oraz szczegółowe rozliczenie zebranej herbaty.

Zdjęcia:

Kibice Legii Warszawa organizują również wsparcie dla polskiej młodzieży z wileńszczyzny oraz reaktywowanej Pogoni Lwów poprzez sprzedaż szali będących repliką flagi słynnej flagi Wilno – Lwów. Szale będą do zakupienia na pielgrzymce kibicowskiej w Częstochowie.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments