Kibice Lechii o (nie)legalnej pirotechnice

Od niedawna jest przestępstwem, wcześniej była wykroczeniem, ale od lat niezmiennie jest też elementem kultury kibicowskiej na całym świecie. Jak powinno się tę kwestię uregulować w przyszłości? Fani Lechii opracowali własny model legalnej pirotechniki, a kolejny przedstawią też Norwegowie.

Kibice w Polsce działają coraz bardziej profesjonalnie, ale takiego wydarzenia jeszcze w kraju nie mieliśmy. Już 8 listopada na PGE Arenie Gdańsk odbędzie się pierwsza konferencja poświęcona wyłącznie pirotechnice, a jej inicjatorami są stowarzyszenie Lwy Północy oraz Kibice Razem Gdańsk. Wydarzenie pt. „Pirotechnika na stadionach: element kultury kibicowskiej czy przestępstwo?” nie ograniczy się jednak do analizy bieżącej sytuacji.

Oczywiście nie zabraknie prelekcji o tym, jak ważna jest pirotechnika dla fanów i jaka jest aktualna sytuacja prawna w tym zakresie. Jednak prawdopodobnie najważniejszym elementem będą dwa projekty legalnego użycia pirotechniki – by z konferencji jak najwięcej wynikło dla kibiców w Gdańsku, a być może w całej Polsce.

Pierwszy projekt to wprowadzony już model norweski. W tym skandynawskim kraju kibice mogą już w pewnych, ściśle określonych okolicznościach, odpalać race bez obaw o sankcje karne. Dodatkowo prowadzone są rozmowy o rozszerzeniu tego modelu, by uatrakcyjnić pokazy. Sprawę w Gdańsku będzie prezentował Arne Christian Eggen, który jest jednocześnie pełnomocnikiem Rosenborga Trondheim ds. kontaktu z kibicami oraz członkiem grupy Tifo Trondheim 05. Drugi, dotąd niepokazywany model, to ten gdański. Opracowali go sami kibice Lechii, a my postaramy się przedstawić go w najbliższych dniach.

Podczas konferencji na PGE Arenie nie zabraknie reprezentantów najważniejszych instytucji. Władze piłkarskie będą reprezentowane przez Ekstraklasę SA, która jakiś czas temu zapowiedziała działania na rzecz legalizacji pirotechniki. Kibice poza organizatorami będą reprezentowani przez OZSK, a całe wydarzenie będą obserwować przedstawiciele MSWiA, Ministerstwa Sportu i Turystyki, Państwowej Straży Pożarnej oraz władz Gdańska.

Z wielką przyjemnością będziemy patronować wydarzeniu, którego program znajdziecie poniżej:

8:30 – 9:30 Rejestracja uczestników
9:30 – 9:45 Otwarcie konferencji (Przedstawiciel Urzędu Miasta Gdańska; Piotr Zejer – Prezes Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”; dr Dariusz Łapiński – Spółka PL.2012)
9:45 – 10:15 Legalna pirotechnika – Model Norweski – Arne Christian Eggen, Tifo Trondheim 05
10:15 – 10:45 Rola pirotechniki w kulturze Polskich kibiców – Przedstawiciel Ogólnopolskiego Związku Stowarzyszeń Kibiców
10:45 – 11:15 Prawne aspekty budowania atmosfery meczowej – dr Marcin Warchoł, Uniwersytet Warszawski, Adw. Agnieszka Matusik
11:15 – 11:30 Przerwa kawowa
11:30 – 12:00 Atmosfera na trybunach, a budowa solidnego klubu piłkarskiego – Bartosz Sarnowski, Lechia Gdańsk SA
12:00 – 12:30 Legalna Pirotechnika – Model gdański – Piotr Zejer, Stowarzyszenie Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”
12:30 – 13:00 Legalizacja pirotechniki – opinie klubów i Ekstraklasy SA – Marcin Stefański, Ekstraklasa S.A.
13:00 – 13:30 Dyskusja i podsumowanie konferencji – moderacja Piotr Zejer, SKLG „Lwy Północy”
13:30 – 14:00 Briefing prasowy

źródło artykułu: www.stadiony.net

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments