Kibice Lecha zbierali pieniądze na cmentarzach

Już po raz piąty kibice Lecha Poznań kwestowali na cmentarzach na renowację mogił Powstańców Wielkopolskich. W ciągu czterech lat za zebrane pieniądze wyremontowano 80 grobów.

Kibice Lecha już od czterech lat prowadzą kwestę na rzecz renowacji mogił powstańczych – często są to groby opuszczone, którymi od lat nikt się nie opiekuje. Kibice za zebrane pieniądze odnawiają nagrobki, a czasami stawiają zupełnie nowe. Dzięki temu, że poznański klub ma swoje fankluby praktycznie w całej Wielkopolsce, kwesta jest prowadzona nie tylko w Poznaniu, ale też wielu mniejszych miejscowościach.

„Podczas czterech lat naszej działalności za kwotę 169 500 zł udało się wyremontować/postawić 80 obiektów” – piszą na swojej stronie kibice. – „Sama zeszłoroczna kwesta (ponad 100 tys. zł) pozwoliła zająć się 39 nagrobkami/tablicami/pomnikami. Dołożyliśmy 7700 zł do budowy pomnika w Wolsztynie. Poza tym na ukończeniu są prace w Rogowie gdzie wraz z miejscowym urzędem sfinansowaliśmy odnowienie pomnika powstańczego (pracami zajmuje się konserwator zabytków). W tym miesiącu wszystko powinno być wreszcie gotowe” – można przeczytać dalej na ich stronie.

W tym roku kibice kwestowali w blisko 50 miastach, miasteczkach i wsiach, tylko w Poznaniu pieniądze zbierano na 12 cmentarzach. Całkowite wyniki zbiórki nie są jeszcze znane (kwesta trwała od 31 października do 2 listopada), ale tylko 1 listopada na trzech największych cmentarzach w Poznaniu (na Junikowie, Miłostowie i Górczynie) udało się zebrać ponad 52 tys. zł. To więcej niż zebrano podczas od lat nagłaśnianej kweście na wileńską Rossę, w której pieniądze na cmentarzach zbierają poznańscy politycy, artyści, dziennikarze i społecznicy. W tym roku na rzecz Rossy zebrano ponad 33 tys. zł.

źródło: Wp.pl

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments