Kibice Chojniczanki wystosowali oświadczenie

Po meczu Chojniczanki Chojnice z Dolcanem Ząbki zostało zatrzymanych pięciu kibiców Chojniczanki. Powodem było wywieszenie flagi ze znakiem krzyża celtyckiego, które zostało uznane za nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych. Stowarzyszenie Kibiców Chojniczanki w związku z tym wystosowała specjalne oświadczenie.

Oświadczenie Stowarzyszenia Kibiców Chojniczanki Chojnice po meczu z Dolcanem Ząbki 20 września 2015 r.:

Po meczu z Dolcanem Ząbki miało miejsce skandaliczne zachowanie policjantów z Komendy Powiatowej Policji w Chojnicach. 5 kibiców Chojniczanki Chojnice zostało zatrzymanych i umieszczonych w policyjnej izbie zatrzymań, pod zarzutem nawoływania do nienawiści na tle różnic rasowych. Bezpośrednio zaś powodem zatrzymania było „umieszczenie flagi ze znakiem krzyża celtyckiego”.

W ocenie członków Stowarzyszenia zatrzymania te były nie tylko nielegalne i bezzasadne ale przede wszystkim były szykaną wobec osób zatrzymanych. Nie została spełniona żadna z ustawowych przesłanek uzasadniających zatrzymanie w policyjnej izbie zatrzymań. Nie popełnili żadnego przestępstwa, wszyscy posiadają stały meldunek i stałe miejsce zamieszkania, a nadto nie było jakichkolwiek problemów z ustaleniem ich tożsamości, a więc niezrozumiałe jest zatrzymanie tych osób na 48 h.

Posłużenie się symbolem krzyża celtyckiego, nawet przy dużej dozie złej woli i całkowitej ignorancji prawnej, nie mogło zostać zakwalifikowane jako czyn zabroniony. Znak ten przez polskie ustawodawstwo kwalifikowany jest jako symbol legalny. Warto bowiem nadmienić, iż w dniu 25 października 2011 r. Wydział Rejestrowy Sądu Okręgowego w Warszawie zarejestrował krzyż celtycki jako symbol partyjny Narodowego Odrodzenia Polski.

Wszyscy zatrzymani, po zwolnieniu z izby zatrzymań i konsultacjach z prawnikami, złożyli do Sądu Rejonowego w Chojnicach zażalenie na bezpodstawne działania policji. Mamy nadzieję, że odpowiednie organa wyjaśnią tę sprawę, a w stosunku do osób (funkcjonariuszy) odpowiedzialnych za całą maskaradę zostaną wyciągnięte odpowiednie wnioski służbowe.

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments