Elbląskie obchody 44. rocznicy wydarzeń Grudnia 70 – 17.12.2014

Poniżej wklejamy Wam relację kibiców Olimpii Elbląg:

„Tak samo jak w latach ubiegłych tak i w tym roku nie mogło nas zabraknąć podczas obchodów kolejnej rocznicy jednej z najczarniejszych kart w historii narodu polskiego, czyli tragicznie stłumionej robotniczej rewolty grudniowej z 1970. roku.

Od kilku tygodni mobilizowaliśmy się, by swoją obecnością uświetnić to wydarzenie i oddać hołd poległym. Pomimo faktu, iż rocznica ta wypada w środku tygodnia, z roku na rok coraz więcej kibiców Olimpii Elbląg bierze udział w elbląskich obchodach grudniowej masakry na Wybrzeżu. W tym roku było nas ok. 70-80 osób. Jak widać na zdjęciach, towarzyszyła nam flaga „Elblążanie” oraz baner „Good night left side”, a także transparenty z przekreślonymi motywami komunistycznymi (sierp i młot oraz czerwona gwiazda). Tradycyjnie już złożyliśmy wieniec pod pomnikiem ofiar wydarzeń grudniowych. W tym roku był on w kształcie herbu naszego Klubu. Podczas przemarszu ulicami miasta jak również podczas odgrywania hymnu narodowego odpalaliśmy znaczne ilości rac świetlnych. Dzięki dobrej akustyce wąskich ulic podczas przemarszu poziom decybeli był bardzo wysoki, co znacząco wpłynęło na atmosferę. Oprócz standardowych haseł typu „Precz z komuną”, „Raz sierpem, raz młotem…” czy „Nie tęczowa, nie czerwona…” pojawiło się nowe hasło, które brzmi „Robotników pamiętamy, komunistom żyć nie damy!”.

Nasz udział w dzisiejszych obchodach spotkał się z bardzo pozytywnymi reakcjami osób postronnych. Wiele osób gratulowało nam godnej postawy, życząc jeszcze więcej zapału w tym co robimy, a także z dużym zainteresowaniem podziwiało nasze race, flagi i wieniec. Gratulowali nam m. in. przewodniczący Rady Miejskiej w Elblągu p. Jerzy Wilk, elbląscy związkowcy zawodowi oraz przedstawiciele środowisk patriotycznych. To pokazuje, że warto pamiętać o historii naszego narodu i oddawać cześć poległym w walce o wolną Polskę. My jako elbląscy kibice, przedstawiciele jednej z patriotycznych grup społecznych w kraju, odczuwamy wielką potrzebę krzewienia wartości patriotycznych takich jak Bóg, honor i ojczyzna. Nosimy je wyryte w sercu i zawsze będziemy pamiętać o historii i pielęgnować tożsamość narodową. Chwała bohaterom!”

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments