Kary wydawane przez UEFA

W sezonie 2012/13 za zachowanie kibiców podczas meczów w rozgrywkach Ligi Europy Legia Warszawa musiała zapłacić 198 000 € kary (ok. 800 000 zł). Najwięcej, bo 75 000 €, warszawski klub zapłacił za użycie środków pirotechnicznych oraz rzucanie na boisko serpentynami, co spowodowało przerwanie spotkania z Rosenborgiem Trondheim. Okazuje się jednak, że nie jest to najwyższa kara, jaką UEFA nałożyła jesienią. PAOK Saloniki za jeden tylko mecz musiał zapłacić 150 000 €, czyli niemal tyle, co Legia za całe rozgrywki.

Ponadto niektóre kluby otrzymały również zakazy wyjazdowe, nakazy rozgrywania spotkań bez publiczności lub nawet wykluczenia z rozgrywek. Co ciekawe, w żadnym z przytoczonych przypadków UEFA nie rozpatrzyła odwołania klubów pozytywnie. Warto podkreślić, że wysokość kar nakładanych przez UEFA uzależniona jest nie tylko od charakteru przewinienia, ale również częstotliwości zachowań uznanych za nieodpowiednie.

Najbardziej dotkliwie ukarany został PAOK Saloniki, którego kibice wbiegli na murawę podczas meczu z Rapidem Wiedeń. Odwołanie greckiego klubu zostało odrzucone i ten musiał zapłacić 150 000 € kary. Kolejne trzy mecze w europejskich pucharach PAOK rozegra bez udziału publiczności. Ponadto zespół został wykluczony na dwa lata z europejskich rozgrywek, przy czym karę zawieszono na 5 lat.

Rapid także otrzymał karę wykluczenia z rozgrywek, w zawieszeniu na 5 lat. Poza tym musiał rozegrać jeden mecz bez udziału publiczności i zapłacić 75 000 €. Odwołanie klubu z Wiednia również zostało rozpatrzone negatywnie.

50 000 € musiał zapłacić Anorthosis Famagusta za przerwanie przez kibiców spotkania z FC Dila Gori. Fani Anorthosisu wtargnęli na murawę w 83. minucie meczu, gdy ich piłkarze przegrywali z Gruzinami 0-3. Spotkanie nie zostało dokończone, a UEFA podtrzymała wynik z boiska. Ponadto cypryjski klub został ukarany trzema meczami w europejskich pucharach bez udziału kibiców.

Na 40 000 € UEFA wyceniła rasistowskie zachowanie kibiców Lazio Rzym podczas meczu z Tottenhamem w Londynie. Pod koniec stycznia Lazio otrzyma kolejną karę za rasistowskie zachowanie, a także odpalenie środków pirotechnicznych i niesportowe zachowanie podczas rewanżowego spotkania z Tottenhamem w listopadzie 2012 r. Rozpatrywana jest również sprawa nieodpowiedniego zachowania kibiców Tottenhamu.

Również 40 000 € kary otrzymała Benfica Lizbona za październikowy mecz z Barceloną. Kibice Benfiki odpalili środki pirotechniczne.

Po 17 000 € musieli zapłacić Montpellier (za odpalenie przez kibiców pirotechniki i starcia z policją w trakcie meczu z Schalke) oraz Dundee United. Na 5 000 € wyceniono natomiast wbiegnięcie na boisko kibiców Hearts podczas sierpniowego spotkania z Liverpoolem. 150 000 euro musiało zapłacić Napoli po meczu z AIK, ale kara wynikała nie tylko z zachowania kibiców, ale także z zaniedbań organizacyjnych.

Inne polskie kluby również były karane przez UEFA. Śląsk Wrocław po meczu z Buducnosti Podgorica musiał wyłożyć 40 000 €. Ponadto otrzymał 1 zakaz wyjazdowy. Buducnosti ukarano jednym meczem bez udziału kibiców, ponadto przez 3 lata klub będzie pod obserwacją UEFA. W przypadku kolejnych nieodpowiednich zachowań, kara ma być zwiększona.

Za wyjazdowy mecz ze Standardem Liege Wisła Kraków zapłaciła 80 000 € kary. Ponadto krakowski klub musiał pokryć koszty napraw na stadionie w Liege, a kibice nie będą mogli pojechać na dwa mecze w europejskich pucharach.

Po spotkaniu z Viktorią Pilzno Ruch Chorzów był biedniejszy o 40 000 €. W uzasadnieniu UEFA podała, że chorzowianie niestosownie zachowywali się wobec policji. Chodziło o przepychanki z mundurowymi, obraźliwe gesty i słowa. Poza tym, część fanów chciała wejść na stadion bez biletów. Kara obejmowała również odpalenie środków pirotechnicznych.

Kary Legii w Lidze Europy:
15 000 euro – Metalurgs Lipawa – Legia (użycie środków pirotechnicznych i rzucanie ich na okalającą boisko bieżnię)
10 000 euro – Legia Warszawa – Metalurgs (użycie środków pirotechnicznych, rzucanie serpentyn na murawę, co spowodowało przerwanie meczu)
33 000 euro – SV Ried – Legia (użycie środków pirotechnicznych, wywieszenie baneru o treści „Good night left side”, krzyża celtyckiego i transparentu towarzyszącego oprawie upamiętniającej Powstanie Warszawskie – „We wanted to be free and we owe our freedom to nobody”)
35 000 euro – Legia – SV Ried (użycie środków pirotechnicznych, rzucanie serpentyn na murawę, niedrożność ciągów komunikacyjnych)
30 000 euro – Rosenborg Trondheim – Legia (użycie środków pirotechnicznych, chuligańskie wybryki, spalenie ośmiu krzesełek)
75 000 euro Legia – Rosenborg (użycie środków pirotechnicznych, rzucanie serpentyn na murawę, co spowodowało opóźnienie i przerwanie meczu)