78. rocznica Akcji pod Arsenałem

26 marca 1943 r. u zbiegu ulic Długiej i Bielańskiej w Warszawie w pobliżu budynku Arsenału członkowie Grup Szturmowych Szarych Szeregów, pod dowództwem Stanisława Broniewskiego „Orszy”, dokonali udanej akcji odbicia z rąk Gestapo Janka Bytnara „Rudego”. W akcji pod Arsenałem, która otrzymała kryptonim „Meksyk II”, uwolniono 21 więźniów, wśród nich obok „Rudego” także Henryka Ostrowskiego „Heńka”.

W raporcie sporządzonym bezpośrednio po akcji Stanisław Broniewski „Orsza” podał, że w jej wyniku uwolniono 25 więźniów. Po wojnie w swoim opracowaniu „Akcja pod Arsenałem” liczbę tę zmniejszył do 21. Wzięło w niej udział 28 członków Szarych Szeregów. Po stronie polskiej w czasie akcji straty były następujące: jedna osoba aresztowana – Hubert Lenk „Hubert” (zakatowany następnie przez Gestapo) oraz dwie ciężko ranne: „Alek” i „Buzdygan. „Alek” i „Rudy” zmarli tego samego dnia – 30 marca 1943 r. 2 kwietnia w szpitalu zmarł również „Buzdygan”. Po stronie niemieckiej było czterech zabitych i dziewięciu rannych.

Jak co roku kibice Legii Warszawa upamiętnili to wydarzenie okazjonalnym transparentem oraz drobnym pokazem pirotechnicznym.

 

Muranowscy Legii Fani:

26.03.1943 r. – 26.03.2021

78 rocznica Akcji pod Arsenałem „Meksyk II” była to brawurowa akcja przeprowadzona przez Grupy Szturmowe Szarych Szeregów, która miała na celu odbicia z rąk gestapo Jana Bytnara „Rudego”. Razem z nim uwolniono 21 więźniów.

„Kamienie przez Boga na szaniec rzucone, w swym Bohaterstwie niezwyciężone”

Jak już stało się tradycją upamiętniliśmy to wydarzenie transparentem oraz drobnym pokazem pirotechnicznym.

Dziękujemy wszystkim, którzy byli tam z nami
Legia Wola
Wolscy Patrioci
CapitalCity
Straż Narodowa

guest

2 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments