1 sierpnia w Poznaniu nie zawyją syreny

Każdego roku, w ramach obchodów rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, także w Poznaniu w Godzinę „W”, a więc o 17:00, uruchamiano syreny alarmowe. W tym roku syreny nie zawyją. Taką decyzję podjął prezydent Poznania Jacek Jaśkowiak.

1 sierpnia w Poznaniu w godny sposób upamiętnimy 78. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego. Podjąłem decyzję, by tym razem nie uruchamiać o godzinie „W” syren alarmowych, z uwagi na przebywających w naszym mieście gości z Ukrainy. Dźwięk ten mógłby wywołać u nich wspomnienia tragedii, jaka spotkała ich na skutek rosyjskiej napaści na ich kraj. Nie chcemy powodować u nich niepokoju, dlatego w tym roku świętujemy w ciszy – czytamy na fanpage’u Jaśkowiaka.

Do sprawy odniósł się wojewoda wielkopolski, który jest innego zdania i już na początku lipca zwrócił się do starostów i prezydentów miast, by w tym dniu syreny tradycyjnie zostały uruchomione.

Tradycje są częścią naszej tożsamości narodowej, stanowią o tym, kim jesteśmy jako Polacy. Taką tradycją jest coroczne uruchamianie syren alarmowych w „godzinę W” – powiedział wojewoda wielkopolski Michał Zieliński.

Wojewoda dodał, że „należy czcić tę pamięć o ludziach, którzy walczyli za naszą wolność i którzy poświęcili swoje życie dla niepodległej Polski, w tym także o walczących w powstaniu Wielkopolanach”.

Te syreny są także przypomnieniem tego, do czego doprowadzić może zbrodniczy reżim, a czemu chcemy wspólnie dzisiaj zapobiec na Ukrainie – zaznaczył wojewoda.

 

Tradycyjnie fanatycy Kolejorza oddadzą hołd Powstańcom Warszawskim, uczestnicząc w uroczystościach przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Kibice Lecha Poznań:

W poniedziałek 1 sierpnia w dniu 78 rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, zachęcamy do uczestnictwa w uroczystościach przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego.

 

Kilka dni temu na facebookowym profilu Arka Gdynia Powiat Pucki ukazał się wpis, w którym Arkowcy domagają się uruchomienia syren alarmowych mimo nieprzychylnej opinii burmistrz miasta Puck. Treść poniżej:

Droga Pani Burmistrz Miasto Puck, Drodzy strażacy z Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Pucku

Apelujemy o to, by 1 sierpnia o godzinie 17 syreny alarmowe mimo nieprzychylnej opinii Pani Burmistrz zostały uruchomione. Powstańcy, walcząc o wolność naszej Ojczyzny, myśleli o nas, więc my w dzisiejszych czasach powinniśmy kultywować pamięć o nich. Argument o uchodźcach z Ukrainy przebywających na naszych terenach jest co najmniej absurdalny. Jak uchodźcy zachowują się w przypadku wycia syreny, gdy wybuchnie pożar? Jako kibice Arki nieśliśmy pomoc mieszkańcom Ukrainy, odbierając ich z granicy czy przeprowadzając różne zbiórki. Pomoc oczywiście jest ważna, ale pomagajmy z rozwagą.

Jeśli my zapomnimy o nich, niech Bóg zapomni o nas.

CZEŚĆ I CHWAŁA BOHATEROM!

guest

28 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments