Trzymanie oprawy to poplecznictwo?

Aby zrozumieć całą sytuację musimy się cofnąć do 26 listopada 2017 roku, kiedy Chrobry Głogów podejmował na własnym stadionie drużynę Ruchu Chorzów. Podczas meczu gospodarze zaprezentowali oprawę, pojawił się transparent oraz sporych rozmiarów sektorówka w barwach. Następnie odpalona została pirotechnika, po meczu osoby biorące udział w prezentacji oprawy zostały oskarżone „pomagali unikać odpowiedzialności osobom odpalającym środki pirotechniczne w trakcie meczu piłki nożnej”. Sąd uznał, że takie zachowanie to świadome udzielanie pomocy sprawcom przestępstwa i ukrywanie ich w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Wymierzył wszystkim kary 3 miesięcy ograniczenia wolności oraz grzywny w wysokości 1500 złotych. W przypadku jednej osoby, grzywna została zamieniona na 30 godzin nieodpłatnych prac społecznych.

 

Jak czytamy na jednej ze stron:

Sąd Rejonowy w Głogowie zdecydował, że zachowanie grupy oskarżonych, którzy pomagali unikać odpowiedzialności osobom odpalającym środki pirotechniczne w trakcie meczu piłki nożnej, zakrywając ich tzw. sektorówką, jest niezgodne z prawem. Oskarżeni zostali uznani winnymi przestępstwa poplecznictwa.
Do zakłócenia przebiegu imprezy masowej doszło w Głogowie, 26 listopada 2017 roku, podczas meczu o mistrzostwo I ligi piłki nożnej. W trakcie imprezy sportowej zostały odpalone przez pseudokibiców środki pirotechniczne. W wyniku czynności, jakie przeprowadzili policjanci, ustalono 9 podejrzanych, wobec których skierowano do sądu akt oskarżenia o poplecznictwo. Oskarżeni udzielili pomocy osobom łamiącym prawo, poprzez rozwinięcie tzw. sektorówki i zasłonięcie osób odpalających race. W ten sposób umożliwili im przebranie się w kombinezony foliowe, uniemożliwiające ich identyfikację, a po wypaleniu rac, ponownie zakryli ich sektorówką, co dało im możliwość kolejnego przebrania się.

Chrobry Głogów – Ruch Chorzów 26.11.2017 | Fot. Marcin Zarychta

 

Sąd uznał, że takie zachowanie to świadome udzielanie pomocy sprawcom przestępstwa i ukrywanie ich w celu uniknięcia odpowiedzialności karnej. Wymierzył wszystkim kary 3 miesięcy ograniczenia wolności oraz grzywny w wysokości 1500 złotych. W przypadku jednego z oskarżonych, grzywna została zamieniona na obowiązek wykonania nieodpłatnej pracy na cele społeczne w wymiarze 30 godzin. Oskarżeni będą musieli również ponieść koszty sądowe.

 

Więcej zdjęć z tego meczu:

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments