Konferencja ws. ULTRA porozumienia

Dnia 24 czerwca 2013 r. odbyła się konferencja kibiców Jagiellonii Białystok w sprawie inicjatywy „Porozumienie Ultra”. W Hotelu Cristal w Białymstoku zgromadziła się duża grupa sympatyków żółto-czerwonych, aby wysłuchać postanowień porozumienia. Ponadto nieobecni fani mogli na żywo obejrzeć transmitowane przez Internet wystąpienie.

Konferencja rozpoczęła się od przywitania gości oraz słowa wstępu. Następnie przystąpiono do głównego punktu spotkania, jakim było odczytanie treści porozumienia (dostępnego poniżej), w którym określono cele porozumienia. Wyrażono pogląd, iż Jagiellonia powinna łączyć, a nie dzielić, aby móc budować wspaniałą atmosferę na stadionie oraz przywrócić oprawy, które budziły podziw i uznanie w całym kraju. Wiele poświęcono wyjazdom, w tym pierwszemu w nadchodzącym sezonie – do Bydgoszczy. Zaznaczono, iż wśród spraw priorytetowych jest nawiązanie szerokiej współpracy z klubem oraz rozwiązanie problemu, jakim jest postawa białostockiej policji wobec kibiców.

Następnie wobec chwilowego braku pytań poruszono wątki aktualnej sytuacji, między innymi potrzeby zmobilizowania wszystkich kibiców do uczestnictwa w meczach „u siebie” oraz wyjazdach. Wyrażono potrzebę aktywności kibiców Jagiellonii Białystok, aby działać sprawnie na wielu płaszczyznach i tworzyć właściwą atmosferę na trybunach. Podkreślono, iż mimo obecności tylko nielicznej grupy dziennikarzy, konferencja skierowana jest przede wszystkim do kibiców Jagiellonii. Poświęcono kilka słów roli mediów, które stawiają kibiców jedynie w negatywnym świetle szkodząc im, a także klubowi. Wyrażono nadzieję, iż ta postawa się zmieni. Nikt nie chciałby, aby takie działania uniemożliwiły zapełnienie stadionu, którego część zostanie otwarta już 24 sierpnia. Do tego czasu kibice mają „pełne ręce roboty”, a jednym z najbliższych zaplanowanych wydarzeń jest spotkanie z reprezentantami klubu, od których kibice oczekują wsparcia.

Przedstawiciele kibiców dodali kolejne istotne uwagi: mecze u Białymstoku i zaangażowanie w nie wszystkich kibiców to priorytet, bowiem osiągnięta frekwencja ma przekładać się również na wyjazdy, od wszystkich fanów Jagiellonii oczekuje się wsparcia przy prezentowaniu choreografii, które zostaną stworzone przez Ultrasów, a ponadto w rzeczywistości każdy kibic ma wpływ na panującą sytuację, bowiem ku temu służy możliwość wstąpienia do stowarzyszenia i aktywnego kibicowania. Zapewniono również, że historia Jagiellonia będzie pielęgnowana między innymi poprzez muzeum, które ma powstać na stadionie.

Po rozwinięciu wielu spraw przez przedstawicieli kibiców, pojawiły się pytania. Wobec zapytania o wyjazd do Bydgoszczy poinformowano, że na ten mecz kibice udadzą się pociągiem specjalnym, ale ogromną rolę odgrywa w tej sprawie postawa fanów Jagiellonii, którzy powinni zapisywać się na wyjazd gdy tylko w przeciągu najbliższych dni pojawią sie dokładne informacje. Zaprezentowano sugestię, aby organizować spotkania dla kibiców. Poruszono sprawę stadionu i jego trybun na czele z trybuną Ultrą, która powinna łączyć kibiców, zarażać pasją i dopingiem. Podzielono się także ciekawostką, że kibice będą się integrować pomiędzy sobą oraz z klubem między innymi poprzez wspólne wigilie i inne inicjatywy.

W trakcie konferencji wielokrotnie zaakcentowano ogromną szansę, jakiej kibice wraz z klubem nie mogą zmarnować, a także pokreślono problemy, którym należy sprostać wspólnymi siłami i z zaangażowaniem wszystkich fanów Jagiellonii Białystok. Spotkanie zakończyły brawa oraz oczekiwania i nadzieje pojawiające się w głowach wszystkich kibiców, którzy wysłuchali konferencji „na żywo”, a także za pomocą transmisji internetowej.

Treść POROZUMIENIA UTRA:

13 czerwca 2013 r. miało miejsce spotkanie białostockich kibiców, w ramach którego została zawarta inicjatywa „Porozumienie Ultra”. Jego celem jest integracja wszystkich środowisk, zainteresowanych działaniem na rzecz Jagiellonii Białystok. Chcemy nawiązać do najlepszych lat białostockiego ruchu kibicowskiego. W osiągnięciu tego celu potrzebne jest zaangażowanie wszystkich osób, którym zależy na dobru klubu. Nie dzielimy kibiców na lepszych i gorszych, zapraszamy wszystkich do współpracy, zarówno jeśli chodzi o popularnego piknika, jak i fanatyka.

CELE POROZUMIENIA

a) Chcemy doprowadzić do sytuacji, w której Jagiellonia będzie łączyć, a nie dzielić. Każdy z nas ma swoje poglądy polityczne od prawa do lewa, ale nie powinny one nikomu przysłaniać dobra klubu. Zdajemy sobie sprawę, że polityka jest nieodłącznym elementem naszego życia, dlatego jeżeli już się pojawi, powinna być wykorzystywana zgodnie z interesami klubu. Idealnym przykładem może być tutaj sprawa stadionu. Przypomnijmy, że to właśnie dzięki aktywności kibiców udało się skłonić ówczesnych włodarzy miasta do jego budowy.

b) Bardzo ważnym elementem naszej działalności będzie odbudowanie atmosfery na białostockim stadionie. Wspaniały, żywiołowy doping, imponujące oprawy i wysoka frekwencja to elementy, z których zawsze słynął białostocki stadion. Już dziś możemy zapewnić, że na pierwszym meczu z Pogonią Szczecin, kibice Jagiellonii mogą spodziewać się wspaniałej oprawy, przygotowanej przez grupę UJB. Nasi ultrasi zapowiadają, że nawiążą do lat swojej świetności. Przypomnijmy, że przez wiele lat ich oprawy budziły podziw i uznanie w całym kraju. Nie ukrywamy, że chcemy aby sercem naszego stadionu była trybuna „Ultra”, która powstanie za bramką od ulicy Słonecznej. Do momentu jej wybudowania „młyn” będzie usytuowany na trybunie od ulicy Ciołkowskiego. Dodajmy, że jesteśmy w trakcie rozmów z przedstawicielami miasta na temat zamontowania nowego gniazda dla osób, które będą prowadziły doping na Jagiellonii.

c) Jagiellonia zawsze mogła i może liczyć na doping swoich kibiców w meczach wyjazdowych. Wierzymy, że dzięki budowaniu przyjaznej atmosfery wokół klubu uda się nam zachęcić do jeżdżenia za Jagiellonią jeszcze większą liczbę sympatyków żółto-czerwonych. Okazją do tego, aby pokazać, że nadal mamy ogromny potencjał wyjazdowy, jest pierwszy mecz sezonu 2013/14, w którym Jagiellonia zmierzy się w Bydgoszczy z Zawiszą. Przypomnijmy, że to właśnie na obiekcie im. Zdzisława Krzyszkowiaka osiągnęła największy sukces w swojej historii, zdobywając Puchar Polski w 2010 r. Ten sukces na własne oczy miało okazję zobaczyć blisko 5 tysięcy sympatyków „Jagi”. Będzie więc okazja do przypomnienia sobie tych wspaniałych chwil, ale też do uczestnictwa w wielkim święcie Zawiszy, który po 19 latach wraca do ekstraklasy.

d) Doskonale zdajemy sobie sprawę, że nasze działania nie będą miały większego sensu, jeżeli nie uzyskają wsparcia klubu. Nie dopuszczamy jednak do siebie myśli, że może być inaczej. Jeżeli chcemy budować nowoczesny klub, jesteśmy skazani na siebie. Innej drogi nie ma. Niechaj najlepszym przykładem będą czołowe kluby ekstraklasy (Lech, Legia), gdzie po wielu burzliwych momentach osiągnięto porozumienie na linii klub- kibice. Obecnie owocuje ono wspaniałą atmosferą, frekwencją i sukcesami sportowymi. Wiemy, że nasza inicjatywa spotkała się z przychylną reakcją władz Jagiellonii, z którymi przeprowadziliśmy już wstępne rozmowy na temat naszej współpracy.

e) Jednym z najtrudniejszych problemów, który będziemy chcieli rozwiązać jest postawa białostockiej policji w stosunku do kibiców Jagiellonii. Uważamy, że używane środki oraz podejmowane działania w trakcie meczów rozgrywanych w Białymstoku, a także przy okazji spotkań wyjazdowych są nieadekwatne do sytuacji. Warto zwrócić uwagę, że przed wprowadzeniem restrykcyjnych działań policji, stadion w Białymstoku uważany był za jeden z bezpieczniejszych obiektów w kraju. Dodatkowo, szczycił się wysoką frekwencją, a panującą na nim atmosferą zachwycali się komentatorzy sportowi, zawodnicy i kibice drużyn przyjezdnych. Obecnie pod względem bezpieczeństwa nic się nie zmieniło, natomiast drastycznie spadła frekwencja, a wspaniały klimat białostockiego stadionu został tylko pięknym wspomnieniem. Trudno nie odnieść wrażenia, że nadgorliwe działanie policji jest próbą odwrócenia uwagi od braku sukcesów w zapewnieniu bezpieczeństwa mieszkańcom białostockich ulicach, o czym wspominał goszczący niedawno w stolicy Podlasia – Białymstoku – Minister spraw wewnętrznych Bartłomiej Sienkiewicz.

Na koniec chcemy zwrócić się z apelem do lokalnych mediów o włączenie się w budowanie pozytywnego klimatu wokół Jagiellonii. Mając na uwadze, że niebawem czeka nas bardzo trudne zadanie zapełnienia nowego stadionu, każde dobre słowo na temat klubu może przyczynić się do realizacji tego celu. Białegostoku nie stać na obiekt, który będzie świecił pustkami, a do jego zapełnienia potrzebny jest prężny ruch kibicowski. Bez niego nie będzie dopingu i opraw, które dla wielu ludzi przychodzących na stadion są nieodzownym elementem piłkarskiego widowiska.

Porozumienie ULTRA

video:
Od 0:40

źródło: DzieciBialegostoku.pl
zdjęcia: DzieciBialegostoku.pl | Jagiellonia.net

guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments